Yeni  Zelanda'da camilere saldırıda ölü sayısı 50'ye çıktı

 

Yeni Zelanda'daki Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen saldırıda ölü sayısı 50'ye yükseldi. Katliamın baş sorumlusu Avustralyalı Tarrant 5 Nisan'da mahkemeye çıkarılacak.

17.03.2019
Yazı Boyutu:  
Christchurch'teki cami saldırılarının ardından Yeni Zelanda'da pek çok yerde anma noktaları oluşturuldu

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, ülkenin Christchurch kentinde cuma namazı esnasında iki camiye düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini bildirdi.

Katliamda hayatını kaybeden kurbanların kimliklerinin aileleriyle paylaşıldığını kaydeden Bush, kimlik bilgilerinin kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti.

KATLİAMIN BAŞ SORUMLUSU YARGIÇ KARŞISINDA

Öteyandan, Cuma günü 49 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarının baş zanlısı Brenton Tarrant yargıç karşısına çıktı. 28 yaşındaki Avustralyalı Tarrant cinayetle suçlandı.

Elleri kelepçeli bir şekilde mahkeme salonuna getirilen Tarrant'a başka suçlamalar da yöneltilmesi bekleniyor.

Tarrant, 5 Nisan'da yeniden mahkeme önüne çıkacak.

Yedi dakika arayla düzenlenen saldırılarla ilgili olarak Tarrant dışında iki kişi daha gözaltında. Bu kişilerin sabıka kaydı olmadığı açıklandı.

Yeni Zelanda polisi, saldırıları sadece bir kişinin düzenlediğini düşünüyor. Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, saldırılara birden fazla kişinin karıştığını destekleyecek bir kanıt görmediğini söyledi.

El Nur Camii'nde yerel saatle Cuma günü 13:40'ta silahlı. bir kişi aracını caminin giriş kapısına sürmüş, içeri girerek Cuma namazı için toplananlara ateş açmıştı. Bu dakikaları başına yerleştirdiği bir kameradan görüntüleyen saldırgan, adının Brenton Tarrant olduğunu söylemişti.

Saldırgan daha sonra çevredeki kadınlara ve çocuklara da ateş açarken görülüyordu.

Saldırılarda yaşamını yitirenlerden adı kamuoyuna açıklanan ilk kişi, 1980'li yıllarda Afghanistan'dan Yeni Zelanda'ya göç eden 71 yaşındaki Daoud Nabi.

Saldırılarda hayatını kaybedenler arasında Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Endonezya. Ürdün ve Suriye vatandaşları da var.

Saldırılarda yaralanan 48 kişi arasında, 2 ve 13 yaşlarında iki erkek çocuğu da bulunuyor.

10 YARALININ DURUMU AĞIR

Yaralılardan 39'unun tedavileri sürüyor.

10 yaralının durumlarının ağır olduğu açıklandı.

(BBC Türkçe/ Sputnik-Foto Vincent Yu(AP) 

Üye OlÜye Girişi