Yenilenen seçimlerden 2'sini AKP, diğer 2'sini CHP ve DSP kazandı

 

Kırıkkale’nin Keskin ve Artvin’in Yusufeli ,Denizli'nin Honaz ilçeleriyle , Adıyaman'ın Kesme beldesinde dün yenilen seçimlerin sonuçları belli oldu.

03.06.2019
Yazı Boyutu:  
Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimini, 620 oy farkla AKP adayı Dede Yıldırım kazandı. Kesin olmayan sonuçlara göre Dede Yıldırım 2 bin 426, İYİ Parti adayı Necati Alsancak 2 bin 162 ve MHP adayı Mustafa Alp Sülsipiroğlu 627 oy aldı.

Keskin’de resmi olmayan seçim sonuçlarının ardından AKP'liler Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. AKP Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen, burada yaptığı konuşmada, çok mutlu olduklarını söyledi.

Dağdelen, “Allah’a şükür seçimi aldık. Bize oy verenlerin de vermeyenlerin de hizmetkarıyız. Bu başarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısıdır. Keskinli vatandaşlarımızın zatıaline olan sevgisi, muhabbeti ve tezahürüdür bu başarı. AK Parti’nin başarısıdır. Bugün Keskin seçimini aldık, inşallah Allah nasip ederse 23 Haziran’da da İstanbul’u alacağız” dedi.

Yusufeli'nde de AKP kazandı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yenilenen belediye başkanlığı seçimini kesin olmayan sonuçlara göre, 2 bin 446 oy alan Cumhur İttifakı’nın AKP adayı Eyüp Aytekin kazandı. Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Barış Demirci 2 bin 79, Saadet Partisi’nin adayı Mustafa Aksoy ise 19 oy aldı.

Parti binası önünde açıklama yapan AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, “Hak yerini buldu, emanet ehlinde kaldı” dedi.

“Yusufeli’nin AKP’nin bayrağını Türkiye’de daima en yüksekte taşımış bir ilçe olduğunu” söyleyen Balta, “31 Mart’ta Yusufelililer şaka yaptı, CHP’liler de bunu gerçek zannetti. AK Parti seçimleri almış bulunmaktadır. Ben sonuçların ülkemize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Seçimi kazanan Eyüp Aytekin “Hakikaten uzun bir seçim süreci geçirdik. Vatandaşlarımız ilçesinin geleceğine sahip çıktı. Özellikle Cumhur İttifakı’yla birlikte 2 Haziran sürecine gitmemiz yeni bir sinerji katmış oldu. Ben bu vesileyle emeği geçen bütün hemşehrilerime, Cumhur İttifakı’nın iki değerli teşkilatına çok çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Keskin’de 31 Mart günü yapılan seçimde İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806, AK Parti adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı.

AK Parti adayı Yıldırım’ın, oyların yeniden sayılması talebiyle itiraz ettiği ilçe seçim kurulu, itirazı reddederek tutanaklardaki hatayı düzeltmişti. Yıldırım’ın oyu bin 800 olmuş ve fark 6’ya düşmüştü.

Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle il seçim Kuruluna yapılan itirazın da kabul edilmemesi üzerine AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurmuştu. İtirazı görüşen YSK, kısıtlı seçmenin oy kullandığını ve bunun sonucu etkilediği gerekçesiyle seçimi iptal etmişti.

Yusufeli’de 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde 3 oy farkla AK Parti’nin adayı Eyüp Aytekin kazanmış, CHP’nin adayı Barış Demirci ise seçimi ikinci sırada tamamlamıştı. CHP’nin seçim sonuçlarına itirazını görüşen YSK, ilçede 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın 1’e inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar vermişti.

Honaz Belediyesi seçimini CHP kazandı

Denizli’nin Honaz ilçesinde YSK’nin kararı üzerine yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimde oy verme işlemi tamamlandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre seçimi CHP’nin adayı Yüksel Kepenek kazandı. CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Twitter hesabından saat 20.30’da yaptığı açıklamada farkın 2 bin 337 olduğunu belirtti.

Karaca’nın paylaştığı bilgilere göre Kepenek 10 bin 673, AK Parti’nin adayı Turgut Devecioğlu ise 8 bin 336 oy aldı

Kesmetepe beldesinde seçimi DSP kazandı

Adıyaman'ın Kesmetepe beldesinde belediye başkanlığı seçimini kesin olmayan sonuçlara göre DSP'nin adayı Ali Yılmaz kazandı.

 Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Kesmetepe beldesinde Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararıyla yeniden yapılan belediye başkanlığı seçiminde saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi.

Bin 211 seçmenin olduğu beldede, bin 115 kişi oyunu kullandı. Seçimde AK Parti 65, CHP 325, Demokrat Parti (DP) 320, MHP 3 ve DSP ise 370 oy aldı. Seçimde, 32 oy ise geçersiz sayıldı.

Kesin olmayan sonuçlara göre seçimi DSP’nin adayı Ali Yılmaz kazandı.

31 Mart’ta yapılan seçimde CHP 281, DP 281, DSP 242 oy almıştı. DSP adayı Ali Yılmaz’ın, 1081 No’lu sandıkta mükerrer oy kullanıldığının tutanakla tespit edildiği, diğer adayların oylarının eşit olduğu gerekçesiyle ilçe ve il seçim kurullarına yaptığı itirazlar reddedilmişti. YSK’ye taşınan itiraz sonucunda seçimin iptaline karar verilmişti. (Kazete)

Üye OlÜye Girişi