Yeniyıl öncesi işlerini kaybettiler

 

Anamur ilçesindeki Devlet Hastanesinde temizlik ve bilgi işlem şirketlerinde çalışan 32 işçi, sözleşmelerinin yenilenmemesini protesto etti

02.01.2010
Yazı Boyutu:  

Hastane bahçesinde toplanan grup adına basın açıklaması yapan temizlik işçisi 2_isdunyasi_anamur_devlet_hastanesi_sozle__meleri_iptal.JpegFatih Kurt, işlerine son verildiğini dün mesaiye geldiklerinde öğrendiklerini belirterek, "Bize daha önce bilgi verilmedi. Sözleşme yapılmayacağını öğrendiğimizde çok şaşırdık" dedi.

Yeni temizlik şirketinin 44 işçiden 22’si, bilgi işlem şirketinin de 40 işçiden 10’u ile sözleşme yenilemediğini ifade eden Kurt, "Aramızda engelliler, yaşlı annesine bakanlar, çocuğu doğacak olanlar var. Yıllardır şirketler değişir ama işimize devam ederdik. 32 kişinin ekmeği elinden alınmıştır" diye konuştu.
Kendilerine hastane yönetimi ve şirketlerin yetkililerinden herhangi bir açıklama yapılmadığını öne süren Fatih Kurt, "Kimseye ulaşamıyoruz. İşimize geri dönmek istiyoruz" diye konuştu.

İşçilere destek veren AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Ali Yılmaz Sarıoğlu da işçilerin sözleşmelerinin yenilenmesi için ilgililerle görüşeceğini söyledi.
Aralarında engellilerin de bulunduğu gruptan bazı kişilerin açıklama sırasında gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Grup, açıklamanın ardından pazartesi günü hastane önünde yeniden toplanmak üzere dağıldı.

ASGARİ ÜCRET ALIYORLAR

Mersin’de Anamur Devlet Hastanesi’ne hizmet veren taşeron şirketin işlerine son verdiği 10 bilgisayar operatörü ile 22 temizlik işçisinin büyük bölümünün asgari ücret aldıkları belirtildi. İşçilerin çalıştığı Fatih Temizlik şirketi yetkilileri ise, işten çıkartmalarla ilgili açıklama yapmayacaklarını bildirdi.


Üye OlÜye Girişi