Yeşilçam  Çoğunluk  dedi

 

4. Yeşilçam Ödülleri ne Çoğunluk damga vurdu. Cem Yılmaz ve Demet Akbağ en iyi oyuncu ödüllerini aldı

29.03.2011
Yazı Boyutu:  

TÜRSAK Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Yeşilçam cogunluk.jpgÖdülleri’nin dördüncüsü dün akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Halit Ergenç ve Cansu Dere’nin sunuculuğunu üstlendiği gecede en iyi film ödülünü ‘Çoğunluk’ alırken, Reha Erdem en iyi yönetmen seçildi.
Gecede ayrıca Türkiye sinemasının usta isimleri Nebahat Çehre, İzzet Günay ve Göksel Arsoy, ‘Kültür Sanat Hizmet Ödülü’nün sahibi oldu. Türker İnanoğlu ise bu yıl ilk kez verilen ‘Onur Ödülü’nü aldı.
Geceye sinema ve şov dünyasının ünlü isimlerinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakın Ertuğrul Günay ve Devlet Bakanı Egemen Bağış da katıldı.

AHMET ŞIK VE NEDİM ŞENER E ADANAN ÖDÜL

 Erkek oyuncu ödülünü kazanan Cem Yılmaz, gösterisi olduğu için ödülünü alamadı. Yılmaz, tören öncesinde hazırladığı video görüntüsüyle törendekileri selamladı. Yılmaz “Yardımcı erkek oyuncu olan bana, erkek oyuncu ödülü vererek skandala imza attılar” sözleriyle, daha önceki ödül törenlerine göndermede bulundu.

‘En İyi İlk Film Ödülü’ olmak üzere sahneye çıkan ‘Çoğunluk’ filminin yapımcılarından Sevil Demirci’nin “Yayınlanmamış kitapların yasaklandığı zor günler yaşıyoruz” sözleriyle başladığı konuşmasında, ödülü hapisteki gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’e adaması salondan büyük alkış aldı.

Yönetmen ve senarist Seren Yüce geceye katılamadığı için En iyi Film ödülünü almak için bir kez daha sahneye çıkan Sevil Demirci, bu ödülü de, "Dünyada ve Türkiye de şiddet gören bütün kadınlar için" sözleriyle kaldırdı. 

Geceden dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise ödül vermeye gelen Sinan Tuzcu ve Ahu Türkpençe’nin ‘Oyuncular Sendikası’nın kuruluş müjdesini vermesi oldu.

Gecede, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a Emek Sineması’nın kapalı olmasıyla ilgili sitemler de iletildi.

YEŞİLÇAM’DA ÖDÜLLER KİME GİTTİ
Film: Çoğunluk
Yönetmen: Reha Erdem (Kosmos)
Senaryo: Seren Yüce (Çoğunluk)
Kadın Oyuncu: Demet Akbağ (Eyyvah Eyvah)
Erkek Oyuncu: Cem Yılmaz (Av Mevsimi)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Melisa Sözen (Av Mevsimi)
Yardımcı Erkek Oyuncu: Okan Yalabık (Av Mevsimi)
Müzik: Selim Demirdelen (Kavşak)
Kurgu: Reha Erdem (Kosmos)
Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak (Av Mevsimi)
Sanat Yönetmeni: Hakan Yarkın (Yahşi Batı)
İlk Film: Çoğunluk
Genç Yetenek: Esme Madra (Çoğunluk)

TÖRENDEN NOTLAR
* Ödül töreni için yoğun güvenlik önlemleri alındı.
* Yeşilçam emektarlarının katılımının azlığı dikkat çekti.
* Geceye daha çok son yıllarda öne çıkan oyuncular katıldı. Bu oyuncular da Yeşilçam günlerine övgüler dizdi.
* Geceye şıklık yarışı damga vurdu. Ödül alan ve veren isimlerin kıyafetleri ünlü modacılar tarafından tasarlandı.
* Selma Ergenç, Sinem Kobal gibi isimler dekoltesiz kıyafetleri tercih eden isimlerdi.
* ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde birbirlerine aşık bir çifti oynayan Okan Yalabık ve Sema Ergenç törene birlikte katıldı. * Kültür Sanat Hizmet Ödülü’nü alan Nebahat Çehre’nin heyecanı gözlerden kaçmadı.


Üye OlÜye Girişi