Yeşilçam da en iyi filme 150 bin lira

 

Geçen yılki Yeşilçam Ödülleri’nde Hatice Aslan ‘Üç Maymun’la en iyi kadın oyuncu seçilmişti

21.01.2010
Yazı Boyutu:  

Yaklaşık 2 bin 500 kişilik jürisiyle Türkiye nin Oscar ı olarak nitelendirilen Yeşilçam Ödülleri için geri sayım başladı. 23 Mart ta yapılacak görkemli törenle sahiplerini bulacak Yeşilçam Ödülleri nde en iyi filme 150 bin lira para ödülü verilecek.

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve Turkcell’in ana sponsorluğunda TÜRSAK Vakfı organizasyonuyla verilen Yeşilçam Ödülleri’ne 1 Ocak-31 Aralık 2009 tarihleri arasında gösterime giren tüm yerli filmler doğal aday kabul ediliyor ve iki aşamalı seçici kurul değerlendirmesi sonucunda 11 dalda ödül veriliyor. Filmlerin yaratıcı ekiplerinin ve sinema sektörü temsilcilerinin yer aldığı birinci aşama seçici kurulun oylarıyla her kategoride beşer aday belirleniyor. İkinci aşamada ise sanat, medya, üniversite ve iş dünyasından tanınmış isimlerin yer aldığı 2 bin 500 kişilik dev jüri devreye giriyor ve adaylar arasından her kategoride ‘en iyi’sini seçiyor.
En iyi film, yönetmen, senaryo, görüntü yönetmeni, müzik, kadın oyuncu, erkek oyuncu, yardımcı kadın, yardımcı erkek oyuncu, genç yetenek ve Turkcell ilk film kategorilerinde verilecek Yeşilçam Ödülleri’nde en iyi film 150 bin lira, Turkcell ilk film ise 30 bin lira para ödülüyle destekleniyor.

70 E YAKIN FİLM YARIŞACAK
Geçen yılki Yeşilçam Ödülleri’ne en iyi film, yönetmen, kadın oyuncu ve yardımcı erkek dahil birçok ödül kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Üç Maymun’ damgasını vurmuştu. 70’e yakın yerli filmin gösterime girdiği 2009 yılı Yeşilçam Ödülleri’nin de hayli çekişmeli geçmesi bekleniyor.


Üye OlÜye Girişi