Yılda 46 milyon kadın düşük yapıyor

 

İstenmeyen gebeliğin yeterli becerisi olmayan kimseler tarafından sağlıksız koşullarda sonlandırılmasıyla her yıl 80 bin kadın yaşamını yitiriyor.

27.01.2021
Yazı Boyutu:  

Dünyada her yıl yaklaşık 46 milyon kadın isteyerek düşük yapıyor ve bu kadınların yüzde 25’i yasaların isteyerek düşüğü yasakladığı veya kadının yaşamının tehlikede olduğu durumlarda izin verdiği ülkelerde yaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “istenmeyen bir gebeliğin yeterli becerisi olmayan bir kimse tarafından veya sağlıksız koşullarda sonlandırılması” olarak tanımlanan güvenli olmayan düşük sayısı her yıl 20 milyon kadar ve yaklaşık 80 bin kadın güvenli olmayan düşük nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ülkemizde ise 2003 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’ndan elde edilen sonuçlara göre, kadınların yüzde 24’ü en az bir kez isteyerek düşük yapıyor

Türkiye’de kürtaj yasal süreler içinde veya tıbbi gerekliliklerde serbest. Ancak iktidarın baskısı sonucu özellikle kamu hastanelerinde 10 haftalık yasal süre aşılmamış olsa bile kürtaj ameliyatı yapılmıyor.

Kürtajın cinayet olarak değerlendirilmesi, yasal olarak serbest olan ve kamu sağlık sunucuların sunduğu bir hizmet olarak kürtaj konusunda hastanın yararına ve isteğine uygun karar oluşturulması sürecine ve kendi bedeni hakkında kadının vereceği karara müdahale olarak niteleniyor.Üye OlÜye Girişi