Yılda bir küvet dolusu alkol tüketiyorlar

 

Alkol tüketiminin zararlarına dikkat çekmeyi amaçlayan "Alkol Haftası" yarın başlıyor, 21 Mayıs'a kadar sürecek

12.05.2017
Yazı Boyutu:  
Almanların kişi başına yılda ortalama bir küvet dolusu, yani 135 litreden fazla alkollü içecek tükettiği belirlendi. Alkol tüketiminin 200'den fazla hastalıkla bağlantısı olduğu açıklandıAlmanya'nın Hamm kentindeki Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Christina Rummel, Almanların alkol tüketimi ile ilgili Alman haber ajansı dpa'nın sorularını yanıtladı.

Alkollü içeceklerin Almanya'da çok fazla miktarda içildiğini söyleyen Rummel, "risksiz bir miktarda" alkol tüketmenin söz konusu olmadığını, alkolün "az riskli" miktarda tüketilebileceğini söyledi. ALKOL TÜKETİMİ 200'DEN FAZLA HASTALIKLA BAĞLANTILI

Alkolün bir sitotoksin, yani hücre zehirleyici bir madde olduğunu belirten Rummel, alkol tüketiminin 200'den fazla hastalıkla bağlantılı olduğunu dile getirdi.

Alkolün tıbbi olduğu kadar toplumsal zararlarının da mevcut olduğunun altını çizen Rummel, alkol etkisi altında bulunan kişilerin şiddete başvurabildiğini ya da iş yerinde kazalara sebebiyet verebildiğini vurguladı. Rummel, yılda 40 milyar euro değerinde iktisadi zarar yaşandığını da kaydetti.TRAFİKTE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANAN 250 KİŞİ ÖLDÜ

Christina Rummel, 2015 yılında bir kişinin trafikte alkollü olmasından kaynaklanan toplam 250 ölüm vakası yaşandığını da sözlerine ekledi. Rummel, bu vakaların yüzde 100'ünün engellenebilir olduğunu söyledi.

Alkol tüketiminin zararlarına dikkat çekmeyi amaçlayan "Alkol Haftası", Rummel'in organizatörlüğünde 13 ila 21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında çeşitli gönüllüler, katılımcıların alkol tüketimiyle ilgili sorularını yanıtlayacak.
© Deutsche Welle TürkçeÜye OlÜye Girişi