YKS tarihinin öne çekilmesine tepkilere karşı YÖK'ten ek süre ve baraj puan jesti!

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YKS sınavının 30 gün geriye çekildiğini duyurmasının ardından gelen tepkiler üzerine YÖK, çareyi sınav süresini uzatmakta ve baraj puanını düşürmekte buldu.

5.05.2020
Yazı Boyutu:  
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘normalleşme’ süreci kapsamında Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 27-28 Haziran’da yapılacağını açıklaması üzerine hükümete tepkiler çığ gibi büyürken, Yükseköğretim Kurumu (YÖK), çareyi sınav süresini uzatmakta ve baraj puanını düşürmekte buldu.

Öğrencilerden imza kampanyası: 'LGS ve YKS tarihleri geri çekilmesin'

Sınavın geri çekilmesine  Twitter üzerinden 2 milyona aşkın  tepki mesajı yağarken öğrencilerde bu zorlu günlerde bir şekilde ders çalışmaya ve geleceğini şekillendirmekte rol oynayacak olan sınavların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme planı çerçevesinde öne  çekildiğini açıklamasına  tepki olarak imza kampanyası başlattılar.

Kampanya metninde, "Sokağa çıkmanın mümkün olmadığı, her birimizin psikolojisinin ise oldukça kötü etkilendiği bu dönemde aldığımız bir haber hepimizi endişelendirdi, geleceğimize dair kaygılarımızı arttırdı” denildi. “Aceleyle alınmış bir karar sebebiyle yüz binlerce arkadaşımızın canı tehlikeye atılsın istemiyoruz” diyen öğrenciler, YÖK'ün kararını geri çekmesini istedi.

Öğrencilerin kampanyasına  eğitimciler, muhalefet partileri ve velilerden de çok sayıda tepki geldi. 

SINAVI 30 GÜN GERİ ÇEKİP 30 DAKİKA EK SÜRE VERDİLER

Tepkilerin üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınava girecek öğrencilere ''müjde'' verdiğini iddia ederek sınav süresinin uzatıldığını ve baraj puanının düşürüldüğünü ifade etti. 30 gün geriye çekilen sınav için sadece 30 dakika ek süre veren YÖK'ün açıklamasından ilgili kısım şu şekilde:

"TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra yine küresel salgının oluşturduğu olumsuz şartlar göz önünde bulundurularak, merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da 'bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla' 170'e çekilmiştir. Bu kararla birlikte, geçtiğimiz yılki verilere göre 112 ila 195 bin ilave aday öğrencimizin lisans programlarına yerleşebilecekleri tahmin edilmektedir. (Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi