YÖK, birinciyi ikinci sırada gösterdi

 

YÖK, beş üniversitedenen çok oyu alan birinin tercihini yok saydı

20.03.2015
Yazı Boyutu:  
 
YÖK, beş üniversite için Cumhurbaşkanına sunacağı rektör adaylarını belirledi. Yalnızca İstanbul Üniversitesi’nde seçimlerde en çok oy alan adayı ilk sıradan önermedi.
 
 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) beş kamu üniversitesinde yapılan rektörlük seçimleriyle ilgili cumhurbaşkanına sunacağı aday öneri listelerini belirledi.
 
 
 
YÖK, Galatasaray Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Harran Üniversitesi’ndeki seçimlerinde en yüksek oy alan adayları ilk sıradan önerdi.
 
İstanbul Üniversitesi’nde ise 1202 oyla birinci olan  Prof.Dr. Raşit Tükel’e ikinci sırada, 908 oyla Tükel'i takip eden Prof.Dr. Mahmut Ak’a ilk sırada yer verdi.
 
Harran Üniversitesi’nde ise seçimleri dördüncü ve beşinci tamamlayan adaylar üç kişilik listede yer aldı.
 
YÖK, bu isimleri üniversitelerde öğretim üyelerinin oylarıyla yapılan seçimle belirlenen altı aday arasından seçti. Cumhurbaşkanı, YÖK’ün önerdiği adaylar arasından seçtiği kişiyi rektör olarak atayacak.
 
YÖK’ün beş üniversite ile ilgili rektör adayları listesi şöyle:
 
Galatasaray Üniversitesi
 
1.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Eyüp Ertuğrul Karsak
 
2.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. İdil Kaya
 
3.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu
 
Harran Üniversitesi
 
1.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet İriadam
 
2.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Abdullah Ekinci
 
3.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Ramazan Taşaltın
 
İstanbul Üniversitesi
 
1.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Mahmut Ak
 
2.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Raşit Tükel
 
3.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Harun Cansız
 
Tunceli Üniversitesi
 
1.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Ubeyde İpek
 
 2.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Tutay
 
 3.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Boztuğ
 
Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 
1.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Peyami Battal
 
 2.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Ramazan Şekeroğlu
 
3.Sıradaki Rektör Adayı Prof. Dr. Avni Öztürk
 
"YÖK  KARARIN GEREKÇESİNİ AÇIKLASIN"
 
Öteyandan, sadece İstanbul Üniversitesi ile ilgili tercih belirlemede  en yüksek oyu aldığı halde YÖK tarafından Cumhurbaşkanı'na birinci sırada önerilmeyen Prof.Dr. Raşit  TÜKEL YÖK'ü kendisini ikinci sırada göstermesiyle ilgili kararının gerekçesini açıklamaya çağırdı.
 
 
YÖK, üniversitedeki seçimlerde 1202 oy alarak ilk sırada yer alan İÜ Demokratik Üniversite Girişimi’nin adayı Prof.Dr. Raşit Tükel’e ikinci sıradan yer verdi. 908 oy alan Prof. Dr. Mahmut Ak'ı ilk sırada, 382 oy alan Prof. Dr. Harun Cansız'ı ise üçüncü sıradan önerdi. Cumhurbaşkanı bu üç isim içinden atama yapacak.
 
bianet’e konuşan Raşit Tükel, YÖK’ün bu kararının gerekçesini kamuoyuyla paylaşması gerektiğini vurgularken, en yüksek oy alan adayın atanması talebini yineledi.
 
TÜKEL EN YÜKSEK OY ALAN ATANMALI
 
“Baştan beri en yüksek oy alanın rektör olarak atanması gerektiğini söyledik. Talebimiz aynı şekilde, en yüksek oy alanın atanması gerekir.
 
“YÖK açık farkla birinci gelmeme karşın, sıralamayı hangi gerekçe ile değiştirmiştir? Bilim insanlarının iradesine karşı aldığı kararın gerekçelerini kamuoyuyla paylaşmalıdır.
 
“Seçimlerden sonra YÖK’e verdiğimiz dosyada üniversitedeki problemleri, neler yapmak istediğimizi belirttik. Dün de YÖK Genel Kurulu’nda adaylar olarak mülakata katıldık.
 
“Uzunca ve kapsamlı denilebilecek mülakatta görüşlerimi orada da ifade etme imkanı buldum. Sorular soruldu, bunlara yanıt verdim, karşılıklı bir görüş alış verişi şeklinde oldu. Bugün bu karar açıklandı. “
 
ÜNİVERSİTE İRADESİNE SAYGI ÇAĞRISI YAPILMIŞTI
 
12 Mart’ta gerçekleşen ve 2 bin 537 oyun geçerli sayıldığı seçimlerde Prof.Dr. Raşit Tükel 1202 oyla birinci, Prof. Dr. Mahmut Ak 908 oyla ikinci, Prof. Dr. Harun Cansız 382 oyla üçüncü, Prof. Dr. Faruk Erzengin 18 oyla dördüncü, Prof. Dr. Recep Seymen 17 oyla beşinci olmuştu. Altıncı isim için, bir oy alan adaylar arasında kura seçimi yapılmış, kura seçimi sonrasında Prof. Dr. Muhittin Kaplan altıncı aday olarak sıralamaya girmişti.
 
Tükel'in en yüksek oyu almasının ardından üniversite içinde ve dışında YÖK’e ve cumhurbaşkanına üniversite iradesine saygı gösterme çağrıları yapılmıştı. (bianet)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi