YÖK, tacizci öğretim görevlisinden savunma istedi

 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ndeki (MAKÜ) cinsel taciz ve tecavüz idiasıyla ilgili yeni gelişme yaşandı.

10.10.2019
Yazı Boyutu:  
MAKÜ'deki cinsel taciz ve tecavüz girişimi iddialarıyla ilgili disiplin soruşturması başlatılmasının ardından, taciz girişiminde bulunduğu iddia edilen öğretim görevlisinden savunmasını istendi.

Sözcü'nün haberine göre, Burdur MAKÜ'de öğretim görevlisinin bazı kız öğrencilere cinsel taciz girişiminde bulunduğunun iddia edilmesinin ardından YÖK konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Bugün gerçekleştirilen ‘YÖK Yüksek Disiplin Kurulu’ toplantısında; ilgili öğretim görevlisinin savunmasının alınması için yasal süreç olan bir haftalık sürenin dolmasının beklenmesi ve müteakiben önümüzdeki hafta yapılması planlanan ‘Yüksek Disiplin Kurulu’ toplantısında dosyanın görüşülerek karara bağlanmasına karar verildi.

DİSİPLİN KURULU PERŞEMBE GÜNÜ TOPLANIYOR

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre MAKÜ´den iletilen dosya bu hafta perşembe günü yapılması planlanan `YÖK Yüksek Disiplin Kurulu´ toplantısında görüşülecek. Yüksek Disiplin Kurulu, öğretim görevlisi ile ilgili cinsel taciz iddialarını değerlendirmeye alacak ve rektörlüğün teklif ettiği `kamu görevinden çıkarma´ cezasının uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek.

NE OLMUŞTU?

Üniversitede öğrenci olduğunu söyleyen bir kadın Twitter kullanıcısı “Uzun zamandır bu psikolojinin yarattığı hisle yaşayamıyorum. Mehmet Akif Üniversitesi'ndeki öğretim üyelerinden 2 kişi, ben de dahil çoğu kadın öğrenciye taciz ve tecavüz girişiminde bulunmuştur” mesajını paylaşmıştı.

Taciz ve tecavüz girişimi iddialarının sosyal medyada yayılmasının ardından MAKÜ Rektörlüğü soruşturma başlatmış ve yapılan yazılı açıklamada, 5 Mart 2019 tarihinde konuyla ilgili disiplin soruşturması açıldığı ve söz konusu öğretim görevlisinin ‘kamu görevinden çıkarılma' cezası ile YÖK´e bildirildiği belirtilmişti.

Üye OlÜye Girişi