YÖK Üniversitelilere 'cinsiyet adaleti' eğitimi verecek

 

Yükseköğretim Kurulu'nun 8 bölgede düzenleyeceği seminerlerde üniversitelilere cinsiyet eşitliği adaleti anlatılacak

22.10.2015
Yazı Boyutu:  
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" konusunda üniversitelilerin farkındalığını artırmak amacıyla 8 bölgede seminerler düzenleyecek.

Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi'nin başkanlığına eski Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu'nun getirilmesinin ardından oluşturulan komisyon, çalışmalarına başladı.

Bu kapsamda, birim, kadına şiddet, kadınların iş yerlerinde maruz kaldığı psikolojik tacizler, gündelik yaşam pratiklerinde cinsiyetçi değer ve yargılar gibi sorunların, derslerle, seminerlerle, bilgilendirme ve farkındalık yaratma politikalarıyla aşılabilmesi için bir dizi projeyi hayata geçirecek.

Öncelikle, öğrencilerin farkındalıklarının artırılması için 8 bölgede toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda seminerler düzenlenecek. Seminerlerin ilki 26 Ekim'de Amasya'da, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilecek. Programa, bölgedeki diğer illerdeki üniversitelerin öğrencileri de katılabilecek.

Seminerlerde, toplumsal yaşamda kadınların karşılaştıkları güçlükler, üniversitelerde cereyan eden kadın öğretim elemanlarına yönelik şiddet, mobbing, kadın öğretim elemanlarının statülerinin güçlendirilmesi, karşılaştıkları zorluklara karşı alınacak tedbirler konularında bilgilendirme yapılacak.Üye OlÜye Girişi