YSK boşanma aşamasında antidepresan kullanan kadını kısıtlı seçmen saydı

 

YSK'nın boşanma sürecinde antidepresan kullanan bir kadını kısıtlı seçmen listesine aldığı ortaya çıktı. Kadının avukatı Turgut Kazan," Özel bilgilerin seçim itirazına malzeme olsun diye bir siyasi partiye verilmesi suçtur" dedi.

01.06.2019
Yazı Boyutu:  
31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilmesinden sonra AKP seçimi iptal ettirmek için 41 bin 132 kısıtlı seçmenin oy kullandığı iddiasını ortaya atmıştı. Yüksek Seçim Kurulu ‘nun (YSK) gerekçeli kararında bu iddia çürürken YSK’nin antidepresan kullanan bir kadını kısıtlı seçmen listesine aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Cüneyt Muharremoğlu’nun haberine göre bir şirkette satış danışmanı olarak çalışan, iki çocuk annesi C.Ç., geçen ocak ayında eşinden boşandı. Bu olaydan sonra annesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri bölümünde iki kez muayene oldu. Doktor tavsiyesi ile antidepresan kullanmaya başladı.

Vesayet davası açıldı

YSK, AKP’nin kısıtlı seçmen itirazı üzerine “Zihinsel Engelliler ve Kısıtlılar” başlıklı liste oluşturarak, adı geçenler hakkında vesayet ihbarında bulunulması için 26 Nisan’da Fatih 3. İlçe Seçim Kurulu’na yazı yazdı. İlçe seçim Kurulu, 7 Mayıs’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na vesayet ihbarında bulundu.

Fatih İlçe Kurulu’nun yaptığı ihbarda “Listenin YSK’dan gelmesi nedeniyle kişinin zihinsel engeli yönünden makul şüphe bulunduğundan vesayet yargılaması yapılması gerektiği düşünülmektedir” denildi. Böylece bir listenin bulunduğu ortaya çıktı.

C.Ç. ve listedeki yurttaşlar, İstanbul 11. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açılan dava kapsamında bir hastaneye sevk edilecek. Verilecek rapor uyarınca yurttaşlara vasi atanıp atanmayacağına karar verilecek. Vasi atanırsa C.Ç. ve diğerleri oy kullanamayacak.

“Özel bilgiler siyasi amaçlı kullanıldı”

Oy kullanıp kullanmaması mahkemenin elinde olan C.Ç. yaşadıkları şu şekilde değerlendirdi “Eşimden boşanınca psikolojim bozulduğu için psikiyatride muayeneye gitmiştim. İlk başta ilaç kullanıyordum. Artık kullanmıyorum. Sağlık sorunum yok. Yalnızca ben değil, herkes doktora gidiyor.”

C.Ç.’nin avukatı Turgut Kazan, yurttaşlara ait sağlık bilgilerinin siyasal amaçlı kullanıldığını söyledi. Seçim kurulu yazısında bir listeden bahsedildiğini belirten Kazan “Bu bilgilerin seçim itirazına malzeme olsun diye bir siyasi partiye verilmesi inanılmaz bir ayıptır. Hukuka aykırıdır ve suçtur. Bu, insanların onuruyla oynama girişimidir. Mahkeme insanları hastaneye sevk edecek. Buna kimin ne hakkı var?” diye konuştu.

Üye OlÜye Girişi