YSK, CHP ve İYİ Parti'nin itirazlarını reddetti

 

Bugün toplanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP ve İYİ Parti’nin İstanbul seçimlerin tümünün yenilenmesi başvurusunu reddetti.

13.05.2019
Yazı Boyutu:  
Başvuru, CHP ile İYİ Parti tarafından 'tam kanunsuzluk' gerekçesiyle yapılmıştı.

Kurul ayrıca 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için iki partinin aynı gerekçeyle yaptığı başvuruları da reddetti.

YSK'nın AKP'nin itirazı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesinin ardından CHP ile İYİ Parti, "Zarftan çıkan 4 pusuladan birisi iptal ediliyorsa hepsinin iptal edilmesi gerekiyor" demiş ve seçimlerin tamamen iptal edilmesini ve 39 ilçede seçimlerin tekrarlanmasını talep etmişti.

YSK, itirazları ele aldığı bugünkü görüşmesinde seçimlerin tamamının yenilenmesi talebini reddetti. 23 Haziran'da İstanbul seçmeni yalnızca Büyükşehir Belediye Başkanı'nı yeniden seçmek için oy kullanacak.

YSK, ayrıca Mustafakemalpaşa seçimlerinin iptali için bugün İYİ Parti tarafından yapılan başvuruyu da reddetti.

Kılıçdaroğlu: Kendisini reddeden bir kuruldan farklı bir karar beklemiyordumCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i parti genel merkezinde ziyaret etti.

Liderler görüşme sonrasında ortak basın açıklaması yaptı.

Akşener, “İstanbul’da adayımız yoktu ve yine olmayacak, İmamoğlu’nu dün desteklemiştik yine destekleyeceğiz. İnşallah bu defa daha açık bir arayla alacaktır” dedi.

İstanbul seçimlerinin tümüyle iptali başvurusuna ret kararı veren YSK için Kılçdaroğlu “Kendisini reddeden bir kuruldan farklı bir karar beklemiyordum” dedi.

“Yanlışlığı yargı kararı olarak bizim önümüze koyuyorlar. YSK’da 7’li bir çete var. Bunlar talimatla iş yapıyorlar. Bu bizi asla umutsuzluğa sevk etmemeli. Ne yaparlarsa yapsınlar İstanbul’da seçimi alacağız. 16 milyon İstanbullunun vicdanına ve sağduyusuna güveniyoruz.”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili sözlerini yorumlayan Akşener, “Bahçeli yıllardır ‘bebek katili’ dediği kişiye şimdi Öcalan diye sesleniyor. Bundan sonra ‘sayın Öcalan’ diyebilir. Biz durduğumuz yerde duruyoruz. [Saadet Partisi lideri] Sayın Karamollaoğlu ile bize PKK’lı dediler. Bugün Kandil ile kimin ahbap olduğu görülüyor.” dedi.

Üye OlÜye Girişi