YSK'dan İstanbul'daki 13 seçim müdürüne uzaklaştırma

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart'da İstanbul'da görev yapan 13 ilçe seçim müdürünü başka illerde görevlendirdi

06.06.2019
Yazı Boyutu:  
Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul'da görev alan 13 seçim müdürünü 'seçimlerde usulsüzlük' yapıldığı gerekçesiyle başka illerde görevlendirme kararı aldı.

YSK Başkanı Sadi Güven "Sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin usulsüz olarak belirlenmesindeki yoğunluk dikkate alınarak, 13 seçim müdürü başka illere görevlendirilmiştir." dedi.

Güven, yaptığı yazılı açıklamada, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde görev alan ve haklarında soruşturma açılan ilçe seçim kurulu başkanları ile diğer yetkililerin, 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçimlerinde görev almalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul'a bağlı seçim müdürlüklerinde görev yapan müdür ve diğer sorumlular hakkında, seçimin iptaline dayanak oluşturan usulsüz işlemler nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldığını da kaydeden Sadi Güven, "Sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin usulsüz olarak belirlenmesindeki yoğunluk dikkate alınarak, 13 seçim müdürü başka illere görevlendirilmiştir" ifadelerini kullandı.

Seçim müdürleri, YSK bünyesinde görev yapan yüksek rütbeli devlet memurlarından oluşuyor.

YSK’nın eski kararına tepki gelmişti

YSK, sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin 23 Haziran'da yenilenecek seçimlerde de görev almaları yolunda verdiği karara hem iktidardaki AK Parti ve hem de muhalefetteki CHP tepki gelmişti.

Bu yeni kararla söz konusu seçim müdürleri başka illerde görevlendirilmiş oldu.

YSK 31 Mart İstanbul seçimini niçin iptal etmişti?

YSK, CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun 13 bin oy farkıyla kazandığı 31 Mart İstanbul yerel seçimlerini, AK Parti'nin "sandık kurullarının kanuna aykırı olarak oluşturulduğu" hakkındaki itirazını haklı bularak iptal etmiş ve 23 Haziran'da seçimin yenilenmesine karar vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İstanbul seçimlerinin yenilenmesiyle ilgili açıklamalarında sandık kurulu başkanlarının kanuna aykırı olarak atandığını ifade ederek "İşte hırsızlık buradadır" demişti.

Sandık kurulu başkanlarının ve personelinin atanması, ilçe seçim kurulları tarafından gerçekleştiriliyor. (DHA)Üye OlÜye Girişi