Yüksekdağ: Kadınlar 'tek adamlığa' boyun eğmeyecek

 

Cezaevindeki HDP Eş Genelbaşkanı Figen Yüksekdağ ‘Hayır diyerek kadınlar kendi kaderini tayin edecek” dedi.

13.01.2017
Yazı Boyutu:  
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Hapishanesi’nden HDP Kadın Meclisleri’ne mesaj gönderdi. Figen mesajında, “Sizler dışarıdaki hapishaneyi özgürleştirmek için canla başla çalışırken bizler içerideki hapishaneye cebimizde getirdiğimiz özgürlük tohumlarını ekiyoruz” dedi.

Kadın özgürlük hareketinin daima direniş hattının ana ekseni olduğunu vurgulayan Figen, “Her yerde her zamanda esaret dayatanlara karşı her yerde ve her zamanda özgürlükçü direniş hattını pekiştirmek zorundayız. Aklımız ve ruhumuzun beslendiği bu merkez, bizleri her zaman güçlü kıldı. Bütün darbelere karşı dayanıklılığımızı da bu ana merkezin gücünden alıyoruz” diye kaydetti.

‘Kadınlar ön açıcı bir rol oynuyor’

Figen, partileri ve halklara yönelik kuşatma ve saldırının yoğun olduğu böylesi dönemde, kadınlara özgür dayanışma ve dirayetin güzel zamanlara uzanan bir yol olduğunu belirtti. Kadınların tecavüzü aklayan yasa tasarısına karşı ortaya koyduğu dayanışma ve direnişi selamlayan Figen, şunları kaydetti:

“Kadın iradesi, şiddet ve dikta dayatması karşısında ön açan ve sadece kadın kitlelerine değil tüm muhalefete nefes aldıran bir rol oynadı. Kadınların tüm yaşam alanlarını işgal eden yaşama hakkını gasp eden erkek egemen rejim karşısında birleşik mücadelenin alternatif kanalı olarak kitlesel kadın hareketi gittikçe belirginleşiyor. Birleşik kadın muhalefeti topluma yeni bir kanal açıyor. Bu kanaldan ilerlemek ve genişletmek tercihin ötesinde politik öncelikli bir görevdir.”

‘Hayır diyen kadınlar kendi kaderini tayin edecek’

Cinsel istismar yasa tasarısına karşı oluşan kadın birlikteliğinin gelip geçici olmadığına dikkat çeken Figen, şöyle devam etti:

“Kadınların bireysel, toplumsal kaderini hep bir erkeğin (baba-koca) tayin ettiği koşullarda siyasi olarak da kadınların kaderini yine tek bir adama teslim etmemesi çağrısı yapalım. Evden Saray’a kadar milyonlarca kadının kaderi geleceği tek adamların elinde toplanıyor. Bu kaderin kurbanı olmayacak kadınlar. ‘Hayır’ diyerek kadınlar kendi kaderini tayin edecek.”

‘Kadınlar tekçiliğe boyun eğmeyecek’

“Tek adamlık” siyasetine karşı en önemli siyasi argümanın demokrasi olduğunu vurgulayan Figen, bu mücadelede kadınların önemli bir rolü olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Onlar tek ve tekçi; bizler çok ve birden çokun birliğiyiz. Kadınız, farklıyız, renkliyiz… Ve her sorunu çözebiliriz. Düğümlenmiş erkek siyasetin tıkadığı, bağladığı her yolu açabiliriz. İddialı konuşmak için gerekçelerimiz olduğuna göre iddiayı ortaya koymaktan da sakınmayalım. İddialı kadınlar genellikle erkek siyaset tarafından ‘çok olmakla’, ‘çok ileri gitmekle’ suçlanır bilirsiniz. Şimdi inadına ‘çok olma’ zamanıdır. Biz kadınlar tekçiliğe baş eğmiyoruz, çok oluyoruz!”
(gazetesujin)Üye OlÜye Girişi