Yüksekova'da Kayyum Başkan kadın futbol takımı kurdu

 

Adı terörle anılan Hakkari Yüksekova'da kadınlar ilçenin ilk futbol takımını kurdu.

26.09.2017
Yazı Boyutu:  

Yüksekova Belediye Eş Başkan Vekili Adile Kozay'ın, 8 Aralık 2016'da çıkarıldığı mahkemece 'terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklanmasının ardından belediyeye kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, 'Yüksekova Belediye spor Kulübü' çatısı altında kadın futbol takımı önümüzdeki yıl 3'üncü Lig'de mücadele edecek. Takım, ilk hazırlık maçını Kadınlar 2. Liginde mücadele eden Hakkâri Gücü Kadın Futbol Takımı ile oynadı.

Yüksekova Belediye spor bünyesinde ilçede ilk kadın futboltakımı kuruldu. Yüksekova Belediye spor Kadın Futbol Takımı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından da tescil edildi. İlçe tarihinde ilk kez resmi olarak bir kadın futbol takımı kurulurken, 16-25 yaş arası 30 futbolcunun bulunduğu takım önümüzdeki yıl Kadınlar 3'üncü Ligi'nde mücadele edecek. İlk hazırlık maçını Kadınlar 2. Liginde mücadele eden Hakkâri Gücü Kadın Futbol Takımı ile oynayan takım, önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak olan Türkiye Şampiyonasına katılacak. Şampiyona sonrası kadın futbol takımının, Yüksekova ilçesini 3. Ligde temsil edeceği belirtildi.

‘ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK’

Yüksekova Belediye spor kadın futbol takımı Teknik Direktörü Metin Kandaş, Yüksekova tarihinde ilk kez bir kadın futbol takımının kurulduğunu anlattı. Kandaş, "Bu takımı 3 ay önce kurduk. Takımda oynayan sporcularımızın yaşları 15-18 arası olup 30 kız futbolcumuz var.Takımımız, 2018 Mayıs ayında Türkiye şampiyonasına katılacak ve ardından da aynı yıl Kasım ayında Kadınlar 3. Liginde mücadele edecek. Türkiye'nin coğrafik olarak en zorlu bölgesi Yüksekova gibi bir ilçede kadınların futbolda da söz sahibi olması çok önemli." dedi.

Takımın kadın sporcuları ise, Yüksekova ilçesinde sadece erkek takımının olmadığını kanıtlamak için mücadele edeceklerini söyledi.

 


Üye OlÜye Girişi