Yunanistan'da sola veda, merkez sağa merhaba!

 

Yunanistan'da sandık çıkış anketlerine göre Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi seçimi önde tamamlayarak tek başına iktidara geldi.

7.07.2019
Yazı Boyutu:  
Yunanistan'da erken genel seçimin galibi Kiriakos Miçotakis liderliğindeki merkez sağ Yeni Demokrasi (ND) partisi oldu. Miçotakis, seçimleri 11,5 puan önünde tamamlayarak tek başına hükümet kurma yetkisi aldı.  

ND'nin 155-167 arası milletvekili çıkararak 300 sandalyeli mecliste salt çoğunluğu sağladığı sandık çıkış anketlerine göre, SYRIZA'nın milletvekili sayısı 77-88 arasında kalacak. 
 
Sonuçların kesinleşmesi halinde, SYRIZA ana muhalefete düşerken, ND'nin lideri Miçotakis ülkenin yeni başbakanı olacak.

Yüzde 6-8 arasında oy oranına sahip olması beklenen PASOK'un omurgasını oluşturduğu KINAL'ın meclisteki üçüncü parti olması bekleniyor. Yunanistan Komünist Partisinin (KKE) oy oranının yüzde 5-7 arasında olacağı tahmin ediliyor.

ALTIN ŞAFAK OY KAYBETTİ

Aşırı sağ Altın Şafak'ın büyük oranda oy kaybetmesi ise dikkati çekti. Altın Şafak dahil olmak üzere, yüzde 3 barajına yakın bulunan 3 partinin durumu sonuçların açıklanması ile netleşecek. 

Sandık çıkış anketi, ülkedeki yüzde 3'lük seçim barajını geçen partilerin oy dağılımını şu şekilde yansıtıyor:

ND yüzde 38-42, SYRIZA yüzde 26,5-30,5, KINAL yüzde 6-8, KKE yüzde 5-7, MERA 3-5, Altın Şafak yüzde 2,8-4,8, Yunan Çözümü 2,5-4,5. 

YUNAN MEDYA: SYRIZA YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Yunanistan kamu televizyonu ERT’in aktardığına göre, bakanlar kabinesinde bir kaynak, iktidardaki SYRIZA partisinin erken genel seçimi kaybettiğini kabul ettiğini bildirdi.

Kaynak, “Eğer sandık çıkış anketleri doğrulanırsa Yeni Demokrasi’nin üstünlüğü açık. Halkın kararına saygı duyuyoruz, demokrasinin özü budur, biz daha önce de hep böyle yaptık” dedi. 

SYRIZA’nın son derece zor koşullarda çok büyük oy aldığına dikkat çeken kaynak, aldıkları oyların partinin sol, ilerici ve demokratik fikirlerin sözcüsü olamaya devam ettiğini gösterdiğini belirterek şunu dedi: “SYRIZA, 4.5 yıllık iktidarın ardından zengin kaynaklar, kontrollü kamu borcuna, güvenilir devlet hazinesine, azalan işsizliğe ve güçlü sosyal koruma sistemine sahip, kreditörler ve IMF ile memorandumlardan özgür bir ülke bırakıyor. Ekonomik büyük 9 çeyrektir devam ediyor”.

Yeni Demokrasi partisindeki kaynaklar ise seçim sonuçları için, şahsen Kiriakos Miçotakis sayesinde ulaşılan “tarihi galibiyet” olarak nitelendirdi.

ERT’ye konuşan kaynaklar, “Bugünden itibaren vatanımız yeni, daha iyimser bir çağa geçiyor” dedi.

Miçotakis, pazartesi yapılacak törenle yemin ederek görevine başlayacak.ÇİPRAS: HALKIN SEÇİMİNE SAYGI SUYUYORUM

Yunanistan’da erken genel seçimde iktidarı kaybeden SYRIZA lideri Aleksis Çipras'tan açıklama geldi.

Yunanistan’da erken genel seçimde iktidarı kaybeden SYRIZA lideri Aleksis Çipras, “Halkın iradesini saygı göstereceğiz.” dedi. 

İktidar koltuğunu kaybeden Çipras, gazeteciler için kurulan seçim merkezinde basın toplantısı düzenleyerek seçim sonuçlarını değerlendirdi.
 
Çipras, demokrasilerde değişimin doğal ve demokrasinin özü olduğunu ifade ederek, “Miçotakis’i arayarak kendisini zaferinden dolayı tebrik ettim. Halkın iradesini saygı göstereceğiz.” diye konuştu.

Yarın başbakanlık koltuğunu rakibine teslim edeceğini belirten Çipras, “Yarın devir teslim töreninde demokrasilerde olması gerektiği gibi Miçotakis’i karşılayacağım.” ifadesini kullandı. 

Çipras, yeni gelecek hükümete uyarıda bulunarak, “Umarım Yeni Demokrasi (ND) geri dönüşünü intikam için bir fırsata çevirmez. SYRIZA ana muhalefet olarak bunu durdurmak için her zaman hazır bulunacak.” değerlendirmesinde bulundu. 

Ülkenin 4,5 yıl önce teslim aldığına kıyasla çok daha iyi bir durumda olduğunu belirten Çipras, “Ülke o zaman çok zor bir durumdaydı. İflasın eşiğine gelmiş, kasası boşalmış, halkın çoğunluğu fakirlikle boğuşuyordu. Şimdi hazinede 37 milyar avroyla, tarihin en düşük faiz oranlarıyla, uluslararası alanda saygın bir ülke teslim ediyoruz.” dedi. 
 
Çipras, siyasi arenada muhalefet olarak mücadeleyi sürdüreceğine işaret ederek, “Ana muhalefet olarak, çalışanların haklarını ve çıkarlarını korumak için burada olacağımızdan Yunan halkı emin olsun istiyorum. Sorumlu ve aktif bir muhalefet yapacağız. Daha tecrübeli olarak geri dönmek için kendimizi hazırlayacağız.” sözlerine yer verdi. MİÇOTAKİS'İN ZAFER KONUŞMASI

Yunanistan'da erken genel seçim sonucunda merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi (ND), tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde etti. 

Başkent Atina'daki ND genel merkez binası önünde coşkulu kalabalığa seslenen Miçotakis, zafer konuşması yaptı. 

Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Kiriakos Miçotakis, "Yunan halkı konuştu. Kararı kesin. Yunan halkı, büyüme, istihdam, güvenlik ve hakettiği şekilde ülkesinin yeniden inşasını istiyor." dedi.

Miçotakis, yeni hükümetin çok çalışacağını vurgulayarak "Daha az vergi, bolca yatırım, kalkınma ve etkin devlet sözünü verdim. Şeffaflık, hesap verme ve liyakat ülkeye geri gelecek. Sizden zaman istemiyorum çünkü kaybedecek zamanımız yok." diye konuştu. 

Milli sorumluluk ve zorlukların farkında olarak iktidarı devralacağını belirten Miçotakis, "Yunan halkı konuştu. Kararı kesin. Yunan halkı, büyüme, istihdam, güvenlik ve hakettiği şekilde ülkesinin yeniden inşaasını istiyor." ifadesini kullandı. 

Miçotakis, birlik içerisinde yapmaları gereken çok iş olduğuna işaret ederek, kendilerini desteklemeyen vatandaşları da ikna etmek için sıkı şekilde çalışacağını söyledi. 

 


Üye OlÜye Girişi