Yürüyüş izni verilmeyen BDP'liler oturma eylemi yaptı

 

Diyarbakır Valiliği, BDP'nin bugün açlık grevlerine dikkat çekmek için düzenleyeceği "Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması" adlı mitingine izin vermedi. Bunun üzerine oturma eylemi yapan BDP'li vekiller vali ile görüşmek istedi. BDP'lilerin valiliğe girişine izin verilmeyince olaylar çıktı.

03.11.2012
Yazı Boyutu:  

 

Diyarbakır Valiliği, BDP’nin bugün açlık grevlerine dikkat çekmek için “Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması” adlı mitingine izin vermedi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, yasağı kabul etmeyeceklerini söyleyerek “Birileri demokrasiyi rafa kaldırıyor diye demokratik haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak'ın da aralarında bulunduğu  tüm BDP’liler parti il binasında durum değerlendirmesi yaptı. Öte yandan BDP binası polis kordonuna alındı.

Diyarbakır'da tam anlamıyla olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Kentteki tüm polislerin izinleri iptal edildiği gibi çevre illerden de  takviye polis geldi. Cadde ve sokaklarda gezen polis aracı mitingin yasaklandığını anons etti. Polis helikopterleri kentin üzerinde sürekli gezdi.

BDP'Lİ VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ

BDP'li vekiller Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata, Nurseli Aydoğan, Altan Tan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir basın açıklaması yapmak istedi ancak polis buna izin vermedi.

Bu durumu protesto etmek için vekiller cadde ortasına oturdu ancak kalabalığın vekillerin oturma eylemine katılmasına izin verilmedi. Polis, BDP'li vekillere ''Yaptığınız eylem usulsüzdür. Bulunduğunuz yeri terkedin. Aksi halde müdahale etmek durumunda kalacağız'' dedi.BDP'li vekiller bunun üzerine oturma eylemine  Batıkent Parkı'nda devam etme kararı aldı. BDP'li vekillerin yanına gitmek isteyen gruplara polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Oturma eylemine son veren BDP milletvekilleri,  kendi özel araçlarına binerek saat 13.30 sıralarında Diyarbakır Valiliği önüne gitti. Aralarında Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk, Gültan Kışanak, Sırrı Süreyya Önder, Nursel Aydoğan, Altan Tan, Aysel Tuğluk ve Osman Baydemir’in de bulunduğu grup, valilik binasına girmek istedi.

"ALÇAKLAR HEPİNİZ FAŞİSTSİNİZ"

Ancak, polis, milletvekilleri ve belediye başkanlarının toplu olarak valilik binasına girmelerine izin vermedi. Çıkan arbede sırasında içeri girmekte ısrar eden gruptan yaralananlar oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Alçaklar hepiniz faşistsiniz" diye bağırırken, Milletvekili Altan Tan da "Burası valinin babasının yeri değil, halkın yeri. Biz de buraya vali ile görüşmeye geldik ama bizi görüştürmüyorlar. Kapıyı açmadılar" dedi.

Diyarbakır Valiliği önünde polis çok sıkı güvenlik önlemleri alarak panzerler yerleştirdi. Valilik binasına çıkan yollarda da önlemler en üst seviyeye çıkarılırken, BDP’liler de valilik önündeki beklemeye başladı.

"ORTADA PAZARLIK YOK, CAN VAR''

Valilik önünde açıklama yapan BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Bugün Diyarbakır'da miting yapsaydık sorunun çözümüne yakın mesajlar verecektik. Ortada pazarlık yok, can var'' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Mustafa Toprak ile görüşme talebiyle valilik protokol kapısında bir süre bekledikten sonra dışarı çıktı. Selahattin Demirtaş ve beraberindekilerin dışarıya çıkışı sırasında güvenlik güçleri bir kişiyi gözaltına aldı.

Valilik önünde açıklama yapan Demirtaş, ana gündemlerinin cezaevlerinde ölüm sınırına dayanan açlık grevleri olduğunu, kritik sürece siyasetçiler olarak cevap olabilmek için çözüm arayışında olduklarını söyledi.

Miting, yürüyüş ve hükümet nezdinde görüşmeler yaptıklarını anlatan Demirtaş, açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmadan bir müzakere kanalı açılabilmesi, Kürt sorununda demokratik ve barışçıl yöntemlerin devreye girebilmesi için herkesin çok çaba sarf etmesi gerektiğini ifade etti. Açlık grevinde olanların siyasetçilerin atacağı olumlu adımları göreceğini ve değerlendireceğini dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu:

''Buna göre belki yeni bir karar vereceklerdir. Bu saatlerden sonra çözüme endekslenmeliyiz. Talepler konusunda hükümetin daha esnek olması lazım. Söz konusu talepler yasa dışı, hukuk dışı değil. Bu taleplerin hayata geçirilmesinin yolları, formları mutlaka vardır. Bu yolları hep birlikte tartışabiliriz. Ama her şeyden önce açlık grevlerine yaklaşımla ilgili başbakanın dilinin, üslubunun değişmesi lazım. Ortada bir şov, aldatmaca yok. İnsan hayatı var. Mesele insan hayatı ise herkesin daha dikkatli konuşması lazım.''

''Adalet Bakanı çaba sarf ediyor, çabalarını görmezlikten gelmiyoruz, ama yeterli olmadığı ortadadır. Başbakan ve bütün kabine bu meseleye ciddi yaklaşmalıdır'' diyen Ahmet Türk de Diyarbakır'da sıkıyönetimleri aratan bir tablo ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

"TAKLA MI ATALIM"

BDP milletvekili Altan Tan ise, ''Batman’da miting yaptık da ne oldu? Diyarbakır Valisi, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin çizgisinde. Açlık grevine girmeyin, miting, yürüyüş yapmayın diyorlar. İdris Naim Şahin gibi takla atıp top mu oynayalım'' diye konuştu. (CUMHURUYET)

 


Üye OlÜye Girişi