'Yüzde 12 kadın vekil oranı, CHP'nin Anayasası'na uymuyor'

 

Muharrem İnce delege imza vermezse ne yapacağını açıklarken, partide cinsiyet kotası ile kadın vekil sayısındaki orantısızlığa değinerek 'CHP'de yüzde 33 kadın kotası var ama kadın milletvekili oranı yüzde 12. Yani CHP kendi anayasasına uymuyor' dedi

29.07.2018
Yazı Boyutu:  
CHP'nin 24 Haziran Seçimleri'nde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Halk TV canlı yayınında Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç'in Basın Koridoru programında soruları yanıtladı. İnce, 24 Haziran gecesi yaşadıklarını, kurultay için imza toplama sürecinde yaşananları anlattı. İnce, 24 Haziran gecesi ile ilgili 'turpun büyüğü heybede, ancak onu açıklamıyorum" dedi.


Geçtiğimiz 24 Haziran seçimleri için CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce Halk TV’de katıldığı programda flaş açıklamalarda bulundu. İnce, “Kişilerin değişmesiyle hiçbir şey değişmez. Kılıçdaroğlu gitsin İnce gelsin böyle hiçbir şey değişmez. Zihniyetin değişmesi lazım. Bakın şu anda 100 milletvekili Anadolu’da. İl il geziyorlar ekonomiyi anlatmıyorlar, rahibi anlatmıyorlar, kurultay delegelerini ikna peşindeler şu anda. İmza verdin imzanı geri çek. Bu iş ayağa düştü bir bunu değiştireceğiz” dedi.

GÜMÜŞHANE’YE GİTMEYENLER GÜMÜŞHANE’DE

Muharrem İnce parti genel merkezini, “13 şehre gidemedim bu gidemediğim illerden biri Gümüşhane. Gümüşhane’ye cumhurbaşkanı adayı gidemedi peki kampanya döneminde bir tane parti meclisi üyesi gidebilirdi, gitmemiş. Ama bugün Gümüşhane’de milletvekilleri var. İmza veren delegeleri ikna etmek için gitmişler” sözleriyle eleştirdi.

'TÜRKİYE'NİN KADERİ BİN 250 DELEGENİN VİCDANINA BAĞLI'

Kurultay süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan İnce, “Önümüzde ‘Yerel seçimler var kurultay yapılmaz’ diyorlar, İYİ Parti, Ak Parti yapıyor, biz neden yapmıyoruz? 500, 600 imza ile değil 900-1000 imza ile olmalı. Hepsini yarın saat 10:00’da noterlere çağırıyorum. Yarın bin 250 arkadaşımız imza vermezse, benim yapabileceğim bir şey yok. Ben çekilirim kenara. 50 günde neler yaptık, 500 günde neler yapabiliriz, varın siz düşünün. Yapacağımıza, başaracağımıza inanıyorum. Türkiye’nin kaderi bin 250 delegenin vicdanına bağlı” dedi.

İnce'nin konuşmasından satır başları şöyle:

KADIN KOTASI YÜZDE 33, KADIN MİLLETVEKİLİ ORANI YÜZDE 12

 • Kadınlara sesleniyorum: yüzde 33 kadın kotası var ama kadın milletvekili oranı yüzde 12.  HDP'de yüzde 37, AKP'de 18 ..  chp kendi anayasasına uymuyor.
 • CHP'nin genel başkanı otobüste yaşamalı. artık Meclis'te işiniz kalmadı.


"CHP'NİN RUHUNU YENİLGİ TESLİM ALMIŞ'

 • CHP'nin ruhunu yenilgi teslim almış. Bu kurultay gerçekleşirse, Eylül'de yeniden kurultay olacak. Sandıktan kim çıkarsa o aday olacak. AKP'nin tüzüğü ile CHP'nin tüzüğü aynı.

'GEREKLİ BİLGİ AKIŞI SAĞLANMADI'

 • "Hepimiz seçimin ikinci tura kalacağını düşünüyorduk. YSK'nın bizi rahatsız edecek bir karar aldı mı diye sorduğumda olmadığını söylediler. Avukatları oraya çağırmanın anlamı yoktu. 16 Nisan'da olduğu gibi bir şey yapılmadı.

Bana sıradan, kaba bir adam diyenler her şeyin sorumlusudur. Bana o gece gerekli bilgi akışı sağlanmadı.

BASKI İDDİASI...

 • Anadolu'da 100 milletvekili geziyor. 'İmzanı geri al' diye baskı yapıyorlar. Bunları sadece Genel Başkan'a gösteririm. Ses kayıtları, mesajlar var. Bu 100 milletvekili illerde ne arıyor, rahibi mi, ekonomiyi mi anlatıyorlar?

BELEDİYELERİN YARISINI KAYBEDİYORUZ

 • Ben şimdiden uyarıyorum, tehlikeyi görüyorum. Yerel seçimler var, belediyelerin yarısını kaybediyoruz. Belediye başkanlarına, meclis üyelerine sesleniyorum. Partinin oyu yüzde 15'e düşerse senin adaylığın ne işe yarayacak? Ancak masraf olacak.
NELER YAPACAK?

 • Bir kişi sandıktan sorumlu genel başkan yardımcısı olmalı. Sandık görevlilerin bir statüsü olmalı. Bu 3 ayda olacak iş değil. Şimdiden yapılmalı. 1250 delegemimiz bu akşam şuna karar verecek; 'bizim hedefimizi T.C'yi yönetmek mi, yoksa CHP'yi mi yönetmek, ya da Beşiktaş, Çankaya, Kadıköy'ü yönetmek mi yoksa Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ni de kazanmak mı? 
 • Bu kurultay yapılırsa, Eylül'de bir kurultay daha yapacağız. İstanbul'dan kim aday olacak, delegelerin önüne sandığı koyacağız öyle karar vereceğiz. 
 • 18 yaş altı 5 milyon seçmenimiz var. Hedefimiz 1 milyon genç üye. Bir delege üyemizle konuştuk; eşi, kızı, torunu diyor ki; 'dede imza' var. Bunlarla 20 milyon seçmenimiz var. 

TEDAVİ GEREKİYOR

 • Yarın 1250 delegemiz iyi düşünsün öyle karar versin. Bana diyorlar ki, CHP yerel seçimlerde başarısı olacak, ondan sonra sen gel. Yaralı oradayken bu yapılamaz, tedavi yapmak gerekiyor.
 • "Yerel seçimler var kurultay yapılmaz" diyorlar, İyi Parti, Ak Parti yapıyor, biz neden yapmıyoruz. 500, 600 imza ile değil 900-1000 imza ile olmalı. Hepsini yarın saat 10:00'da NOTER'lere çağırıyorum. Yarın 1250 arkadaşımız imza vermezse, ben çekilirim kenara. 50 günde neler yaptık, 500 günde neler yapabiliriz, varın siz düşünün. Yapacağımıza, başaracağımıza inanıyorum.

SOKAK SANA DEĞİŞTİR DİYORSA; GİT İMZANI VER

 • 1250 arkadaşıma Kılıçdaroğlu'nu da, İnce'yi de, belediye başkanını da dinlemeyin. Bunların bir hesabı vardır. Sokağa çık 500 metre yürü. 
 • Bir milyon 250 bin üyemiz var. Oyumuz 15 milyon... Sokağa çık sor, sokak ne diyorsa onu yap güzel kardeşim. Sokak sana değiştir diyorsa yarın git imzanı ver.
 • 24 Haziran'da insanları dokağa neden çağırayım. Genel Merkez'den bana gelen bir bilgi olmadı. Ana merkez, kumanda genel başkan yardımcılarında benden neden açıklama bekliyorlar anlamıyorum.

ÇATIŞMADAN KORKMAM, İŞTE O ZAMAN SOKAĞA ÇIKILIR

 • Çatışma olacaksa olur, çatışmadan korkmam ben. 188 bin ıslak imzalı tutanak olacak elinizde, YSK ile sonuçlar uymuyorsa, bakıyorsanız oyla çalınıyor, işte o zaman sokağa çıkılır, ben de sokağa çıkın derim.

KILIÇDAROĞLU NEDEN BIRAKMALI?

 • Ben sözümün arkasındayım. Sayın genel başkan da Deniz Baykal bırakınca 3 kez kaeraların karşısına geçip ben aday olmayacağım dedi. Şimdi karşımızda yeni bir durum var. İyi Parti'nin, Saadet Partisi'nin Ak Parti'nin adayları genel başkan oluyor, ben olmuyorum. Burada bir çift başlılık var. 5 Sene sonra Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı'na aday olacak mıdır? Olmayacaktır. İşte buyüzden bırakmalıdır. Ben genel başkan olursam aday adayıyım. Sandık kuracağız, üyeler, barolar, sendikalar, DİSK, ADD oy kullanacak. Aday öyle belirlenecek.
 • Bundan sonra Meclis'te mücadele etmenin bir anlamı yok. Bundan sonra mücadele sokakta olmalı. CHP Genel Başkanı, bir otobüse atlayıp Türkiye'nin altını üstüne getirmesi gerekir.

ÖZGÜR ÖZEL, ENGİN ÖZKOÇ GÖNDERMESİ

 • Ben imzacı arkadaşları teşvik ediyorum. İmzaları CHP PM üyesi Gaye Usluer ve milletvekili Yaşar Tüzün organize ediyor. Grup Başkanvekili Özgür Özel vekilleri toplayıp kurultaya gerek yok diyor. Ancak Manisa'daki 18 delegenin hepsi imza veriyor. Sakarya'da Engin Özkoç var, kurultaya gerek yok diyor ama 14 delegenin 14'ü de imza veriyor.

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

 • Bu kurultay sayı meselesini geçti artık. CHP'de genel başkanın nasıl seçileceği belli, ama nasıl gdeceği belli değil. Cumhuriyet tarihinde bir ilk bu. Delege sayısının yarısından bir fazlası bu işe çözecek. Çözemezse de yapacak birşey yok.

SARAY YÜZDE 22'Yİ Mİ, YÜZDE 30'U MU İSTER?

 • 2 ay önce beni Türkiye'nin Cumhurbaşkanı yapıp Türkiye'yi yönet diyorlardı. Şimdi CHP'yi yönetme diyorlar. Saray yönetimi Erdoğan, mevcut yönetiminden memnun değil mi? Ben seçimde salladım, Saray yüzde 22'yi mi ister yoksa yüzde 30'u mu ister.

 • Ben 26 milyon insanın oyunu almak istiyorum Ben 26 milyona saygımdan dolayı Erdoğan'ı tebrik ettim. Sayın İlhan Kesici, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edip, Erdoğan'ı izyaret edeceğini söylüyor. Sonra da gelip bilgi veriyor o zaman neden gitmesine izin verdin?

ÇİRKİN ŞEYLER OLUYOR

 • İmza toplamada çok çirkin şeyler oluyor. Onları sizle paylaşmıyorum. Partim zarar görmesin diye. Daha büyük şeyler var. Seçim gecesinde çok kötü şeyler oldu. Tupun büyüğü heybede. Ben bunları genel başkana anlatacağım. Bazen dersiniz ki, partime zarar geleceğine bana zarar gelsin. Bazen de dersiniz ki, ülkeme zarar geleceğine partime zarar gelsin dersiniz.
 • Otobüsüe binmek için can atanlar,'can dost helal olsun götürüyorsun' diyor. PM'ye benim listemden yazılınca, girince 'can dost' diyordu. Saflar değişince...
 • Ana muhalefet yok artık, ana muhalefet burada artık. En çok oy alan ikinci isim burada. 

DOKUNULMAZLIKLAR KONUSU

 • Enis Berberoğlu ve Eren Erdem dokunulmazlıklar konusunda CHP yönetimin tavrından dolayı içerde. Partim 'evet' dedi, ben 'hayır' dedim. Biz bu konuda uyardık. 'Evet' oyu verenlerin vebali var. Kendi arkadaşımızı ateşe attı CHP yönetimi. Kim 'evet' dediyse sorumlular orada.
 • Eren Erdem kardeşimin adı konuşuluyordu. ben genel başkan olsaydım, mutlaka Eren'i yazardım milletvekili listesine. Kendi evladına yedirmeyeceksin. Bir problam varsa kendin çözersin. Türkiye'de artık hukuk yok. Arkadaşlarımız rehine. Türkiye'de talimatla yürütülen bir yargı varsa neden aslanların önüne atıyorsun. Eren'i hedef gösteriyorlardı. Bunların yaşanacağı belliydi.

KILIÇDAROĞLU, GÜL'Ü İSTİYORDU
 • Ekmeleddin İhsanoğlu, Abdullah Gül... Beni örgüt aday yaptı, Kılıçdaroğlu açıkladı. Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül'ü istiyordu. Akşener çıktı, ben çatı aday filan tanımıyorum dedi. Beni aday yaptılar.
 • 15 milletvekilini İyi Parti'ye gönderilmesi, kendi evladını Cumhurbaşkanı adayı yaptılar bunlar, doğru.

850 OLSUN İMZA
 • Kurultay toplanmazsa partiye çok büyük kötülük yapmış olurlar. Yarın 623 imza verilse genel başkan düşmüş olur. Ben yarın 100 delege arkadaşımın daha imza vereceğine inanıyorum. Yarın 3-5 tartışmaya girmeyelim, 850 olsun imza. 
 • Partiyi demokratikleştireceğiz. Tasfiye filan yapmayacağım. Cumhurbaşkanı aday adayım, başkaları da gelip aday adayı olsun. Bir milyon 250 bin oy yetmiyor, diğer taraftan da oy almak istiyorum. Ben 129 milletvekiline kızmam, ben ne koşullarla oraya gittiklerini çok iyi biliyorum. Ben CHP'nin tüm renklerini kucaklayacağım. 9 Eylül'de bir milyon genç üye kampanyasını başlatacağım.
 • CHP'de değişim, Türkiye'de değişim olacak. Ben yarın tüm delege arkadaşlarımın 10:00'da NOTER'e giderek oy vermesini istiyorum.
 • (CHP Genel başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel'in Şaban Sevinç'e gönderdiği mesajla ilgili) Onursal, boşver bunları, burda tartışmayalım, ayıp olur.
 • Hepimiz seçimin ikinci tura kalacağını düşünüyorduk. YSK'nın bizi rahatsız edecek bir karar aldı mı diye sorduğumda olmadığını söylediler. Avukatları oraya çağırmanın anlamı yoktu. 16 Nisan'da olduğu gibi bir şey yapılmadı. 
 • Sandıklardan gelen bilgileri bana değil, partiye gelir. Seçim ikinci tura kaldığını söylüyor ve ben ondan duyuyorum. Benim açıklayacak bir şey yok. Milletin önüne nasıl çıkayım. CHP'den sağlıklı sonuçlar gelmiyordu. Yerlerde mi sürünseydi parti?"
 • İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi, AK Parti seçimleri değerlendirdi. Kaç tane ıslak imza var partinin elinde?
"MİLLETVEKİLLERİ İMZA VERENLERİN PEŞİNDE"

 • Milletvekilleri imza verenlerin peşinde. Bunu değiştireceğiz.Delegelere yapılan teklifleri gösteririm sayın Genel Başkan'a isterse.  Ben yakın bir tehlike görüyorum. Önümüzde yerel seçim var, belediyelerin yarısını kaybediyoruz. Kadın delegelerimize sesleniyorum, kendi anayasasına uymayan bir CHP var. 
TÜRKİYE'NİN KADERİ 1250 DELEGENİN ELİNDE
 • Koltuk derdinde değilim. Türkiye'nin kaderi 1250 arkadaşımızın elindedir. 1250 arkadaşıma söylüyorum, sakın Kılıçdaroğlu'nu, İnce 'yi dinlemeyin. 
 •  Ben aday olarak neden açıklama yapayım ki? Başında genel başkan ve yardımcıları var, neden ben yapayım. Çatışma olacaksa haklı zeminde olmalıdır. Korkmam ben çatışmadan. 
 • 188 bin ıslak imzalı tutanak  olacak, oyunuz çalınmış o zaman sokağa çağırırsın insanları.
 • Ben Kılıçdaroğlu'nun karşına çıkmayacağım sözünün arkasındayım. Şartlar bunu gerektirdi.Türkiye'de yeni bir dönem var artık.
KILIÇDAROĞLU NEDEN KOLTUĞU BIRAKMALI?

 • Sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olacak mı? 5 yıl sonra bence aday olmayacak. O zaman koltuktan ayrılmalıdır. Ben genel başkan olursam "Cumhurbaşkanı adayı olacak mıyım?" Aday adayı olacağım. Üyelerin önüne sandık koyacağız.
TASFİYE SORUSUNA YANIT

Neden tasfiye yapayım, sandıklar kurduracağım. Ben hepinizin genel başkanı olacağım. 1 milyon genç üye yapacağız.  Ben yarın sabah 10'da bir devlet adamı sorumluluğu ile koltuk için değil bütün kurultay delegesi arkadaşlarımızın ıslak imzalı belgelerini yollamalarını istiyorum; CHP'de değişim Türkiye'de değişim demektir.Üye OlÜye Girişi