Yüzde 4'lük ulaşım zammı nedeniyle, sokakları yaktılar

 

Şili'de ulaşıma yapılan yüzde 4 oranındaki zammı protesto gösterilerinde bazı eylemciler 4 eyalette sokakları ateşe verdi. Ulaşım zammı protestolarının yakıcı eylemlere dönüşmesi üzerine başkent Santiago'nun da bulunduğu 4 bölgede 'acil durum' ilan edilirken, Devlet Başkanı Pinera, zamları gözden geçireceklerini söyledi.

19.10.2019
Yazı Boyutu:  

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Başkanlık Sarayı La Moneda'da düzenlediği basın toplantısında, ulaşıma yapılan zam karşıtıprotestoların tetiklediği şiddet olaylarının halkın güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı. Piinera, Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve San Bernardo bölgelerinde 'acil durum' ilan ederek sorumluluğun silahlı kuvvetlere bırakıldığını  açıkladı.

ZAMLAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Pinera, "Santiago metrosuna, halkın güvenliğine ve kamu düzenine yapılan ciddi saldırılar neticesinde Şili Devlet Başkanı olarak, Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve San Bernardo bölgeleri için acil durum ilan ediyorum." ifadelerini kullandı.


Ulaşım zammından halkın olumsuz etkilendiğinin farkında olduğunu söyleyen Pinera, bu zammın tekrar gözden geçirileceğini sözlerine ekledi.

15 gün süre için ilan edilen acil durum, gerekli görülmesi halinde 15 gün daha uzatılabilecek. Acil durum ilan edilen bölgeler silahlı kuvvetlerinin sorumluluğu altında olacak.


NE OLMUŞTU?

Ülkede ulaşıma yapılan yaklaşık yüzde 4'lük zamma karşı hafta başında metroda turnikeden atlama şeklinde başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin, turnikeden atlayan ve ücret ödemeden geçenleri güç kullanarak çıkarmasıyla şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Bazı metro duraklarındaki turnikeleri ve camları kıran göstericilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale etmiş, başkent Santiago'nun bazı bölgelerinde polisle göstericiler arasında arbede yaşanmıştı.

Şili İçişleri Bakanı Andres Chadwick toplu ulaşımın işleyişine engel olanlara karşı Devlet Güvenlik Kanunu'nun işleme konulduğunu açıklamıştı.

Ülkede toplumsal olayları bastırmak amacıyla 1958'de çıkarılan 'Devlet Güvenlik Kanunu' çerçevesinde ceza alanların hukuki işlemleri hızlandırılıyor ve kanun kapsamında suça karışanlara normalden fazla ceza verilebiliyor. (DW Türkçe)


Üye OlÜye Girişi