Yüzüne asit atarak genç kadının hayatını karartan erkeğe sadece 13 yıl hapis

 

Üniversite öğrencisi Berfin Özek'e asitli saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik "öldürmeye teşebbüs" suçlamasıyla değil, "kasten yaraladığı" gerekçesiyle suçlandığı davada 13 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Karara Bergin Özerk ve avukatı ile kadın örgütleri tepki gösterdi.

07.01.2020
Yazı Boyutu:  
Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Berfin Özek’e, kezzapla saldıran Casim Ozan Çeltik’in yargılandığı davanın karar duruşması İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Sanık Çeltik duruşmaya, tutuklu bulunduğu Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.Duruşmada Berfin ile ailesi, tarafların avukatları, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve İskenderun Kadın Platformu temsilcileri hazır bulundu.

İlk olarak söz alan alan Berfin, sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, “En ağır cezayı almasını, bizim çektiğimiz acıları çekmesini istiyorum. Hiç mi düşünmedin nasıl can çekişeceğimi, hiç mi düşünmedin. Ne kadar merhametsiz ve vicdansızsın sen” dedi.

Berfin’in avukatı Mehtap Sert de sanığın eylemi planlandığını ifade ederek, “Berfin’in yüzünün yanı sıra asidi, göğüs kısmına döktü. Süt bezlerine de zarar verdi” diye konuştu.

Sanık avukatı Fadi Tekin ise müvekkilinin, tutuklu bulunduğu süre de göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanığı “kasten yaralama” suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı."ÇEKTİĞİM ACILARIN KARŞIILIĞI BU OLAMAZ"

Duruşma sonrasında açıklamada bulunan avukat Mehtap Sert, istedikleri gibi bir sonucun çıkmadığını belirterek, “1,5 litre asidin, kasten yaralama olarak değerlendirilmesi, ne hukuka ne vicdana sığan bir karardır. Mahkeme heyeti mütalaaya uygun olarak değerlendirme yaptı ve sanık 12 yıl 18 ay ceza aldı. Cezaya itiraz edeceğiz” dedi.

Berfin ise “İstediğimiz karar bu değildi. Benim çektiğim acıların karşılığı bu olmaz” ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?

Saldırı, 15 Ocak günü Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Buluttepe Mahallesi 390. sokakta meydana geldi. Okuldan çıkıp evine doğru giden Berfin Özek’in yüzüne, yolunu kesen Casim Ozan Çeltik isimli erkek tarafından yakıcı bir sıvı atıldı. Genç kadının boynundan aşağısı tamamen yanarken saldırgan da kaçmıştı.

Çevredeki yurttaşların sağlık ekiplerini çağırması üzerine genç kadın hastaneye kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından Adana Şehir Hastanesine sevk edilen kadının yüzünün ve boynundan aşağısının tamamen yandığı belirlenmişti. Özek tedaviye alınırken saldırgan Çeltik tutuklanmıştı.

Asidin etkisiyle yüzünün büyük kısmı yanan, sağ gözünü kaybeden, diğer gözünde kısmen görme kaybı olan Özek'in ameliyat masrafları, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki özel hastane tarafından üstlenilmişti.

Berfin Özek'in tedavisi kadınların mücadelesi üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılırken, tutuklanan Çeltik’in İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanmasına başlanılmıştı.

Casim Ozan Çeltik’e ilişkin görüntü karşılaştırması yapan Ulusal Kriminal Bürosu’nun davanın üçüncü duruşması öncesi raporunu tamamlamıştı. Raporda, saldırganın anatomik yapısının Çeltik’le uyumlu olduğu belirtilmişti.

Berfin’in avukatı Mehtap Sert, bu raporu “Kriminalin raporu, suçun sanık tarafından işlendiğine dair bir veri daha oldu” şeklinde değerlendirmişti.

Davanın 26 Kasım’da görülen üçüncü celsesinde savcı, sanık Çeltik’in “kasten yaralama” suçundan 13 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmiş, bu talep Berfin, avukatları ve çok sayıda kişi tarafından tepkiyle karşılanmıştı. (Kazete Haber Merkezi/DHA) 


Üye OlÜye Girişi