Zaman muhabirine polis tokadı ve gözaltı

 

Gezi Parkı'nda Zaman Gazetesi muhabiri darp edilerek gözaltına alındı

31.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
İstanbul'da Gezi Parkı olaylarının ikinci yıldönümünde, Gezi Parkı'nda cep telefonuyla fotoğraf çeken gazeteci, gözaltı işlemi sırasında polis tarfından sert bir tokat darbesine maruz kaldı. Gazetecinin adını sorduğu polis "Amerika'ya mı söyleyeceksin, Fethullah Gülen'e mi söylettireceksin" yanıtını verdi.
 
 
Gezi Parkının sivillerden arındırıldığı sırada Zaman Gazetesi muhabiri Emre Şencan'la polisler arasında gerginlik yaşandı. Şencan kısa süreli gözaltına alındı.
 
POLİS TOKADI
 
Sivil giyimli polisler Emre Şencan'ın etrafını çevirdi. İçeriği anlaşılamayan diyalog sırasında polislerden biri Şencan'ın çenesine sert bir tokat darbesi vurdu.
 
Daha sonra yere yatmaya zorlanan Şencan'la polisler arasındaki diyalogtan cep telefonuyla görüntü çektiği için gözaltına alındığı anlaşıldı. Polisler, bu kişinin haberci kimliğini açıklamadığını söyledi. Şencan'ın polisler arasında parktan çıkarıldığı sırada diyaloglar da sürdü.
 
"AMERİKA'YA MI SÖYLEYECEKSİN"
 
Şencan, kendini yumruklayan polisin ismini sordu. O polis de "Amerika'ya mı söyleyeceksin, Fetullah Gülen'e mi söylettireceksin? " diye çıkıştı. Parktan uzaklaştırılan Şencan'ın daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.
 
TGC: GAZETECİYE YÖNELİK POLİS ŞİDDETİNİ KINIYORUZ 
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Gezi Parkı'nda Zaman Gazetesi muhabiri Emre Şencan'ı tokatlayan sivil polisleri kınadı. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Gazetecilerin halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecileri engellemeye dönük yeni bir polis şiddeti uygulanmıştır. Gezi Parkı olaylarının ikinci yıldönümünde Zaman Gazetesi muhabiri Emre Şencan'ı göz altına alan polisler meslektaşımıza tokat atıp yere yatmaya zorlamış, hakaret etmişlerdir. Daha sonra serbest bırakılan meslektaşımız kendisine şiddet uygulayan sivil polisler hakkında şikayetçi olmuştur.  Gazetecileri hedef göstererek, şiddet uygulayarak halkın gerçekleri öğrenmesine engel olma çabaları bir sonuç vermeyecektir. Gazeteciler görevlerini yapmaya devam edeceklerdir. İstanbul Valiliğini ve Emniyet Müdürlüğü'nü meslektaşımıza yönelik şiddetin sorumlularını bulunması ve haklarında işlem yapılması için göreve çağırıyoruz. Meslektaşımıza 'geçmiş olsun' diyoruz. Sahada görev yapan tüm gazeteciler arasında ayrım yapılmadan çalışma güvenliklerinin sağlanmasının emniyet güçlerinin görevi olduğunu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." (Hürriyet)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi