Zeytinlik talanı tasarısında halkın dediği oldu

 

Toplumun çeşitli kesimlerinden gelen ve CHP ileHDP'nin de tepki gösterdiği Zeytinlik alanları ilgilendiren tasarı paketten tümüyle çıkarıldı

13.06.2017
Yazı Boyutu:  
Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin gündeminde önemli bir yer tutan zeytinlik alanları ilgilendiren düzenleme üretim reformu tasarısından çıkarılıyor. Böylece zeytinlik alanlarda sanayi üretim tesisleri kurulma olasılığı ortadan kalkmış oldu.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda yer alan zeytinlik alanları ilgilendirilen maddeler tasarıdan çıkarıldı.

Geçtiğimiz ayın son günlerinde TBMM Sanayi Komisyonunda gerçekleştirilen görüşmelerde zeytinlik alanlarla iligli düzenlemeler onaylanarak TBMM Genel Kuruluna gönderilmişti. TBMM Genel Kurula gönderilen yasa tasarısı zeytinlik alanlarla ilgili maddelerin yeniden görüşülmesi için komisyona çekilmişti. 

Tasarıda zeytin ile ilgili hangi maddeler vardı?

Komisyona gönderilen yasa tasarısında zeytinlik alanların turizm işletmesi ve konut alanı olarak değerlendirelemeyeceği gibi maddeler bulunmasına karşın sanayi tesisi, maden işletmesi açılmasının önünde bir engel bulunmuyordu. Ayrıca ilgili tasarıda bir zeytin ağazı kesilmesine verilen para cezası da 2 bin liradan 4 bin liraya çıkarılmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım dün açıklama yapmıştı

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiği iftar programında zeytin düzenlemesine dair açıklamalar yaptı. "Koca bir reform paketi, bir zeytin kanunuyla maalesef olumsuz bir algıya dönüştürüldü" diyen Başbakan, "Bu zeytin alanlarının talan edilmesi değil" dedi. Yıldırım, "Çevre adı altında ülkemizin gerçek ihtiyacını görmemek, çok daha büyük kayıplara sebep olur" ifadesini kullandı.


Üye OlÜye Girişi