Zihinsel engelliye tecavüzcüler 'rızası var' gerekçesiyle beraat etti

 

Çankırı'da zeka geriliği bulunan 20 yaşındaki kadına cinsel saldırıda bulunulduğu iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Cinsel saldırıda bulunan 2 kişi beraat etti.

10.04.2017
Yazı Boyutu:  
Çankırı Eldivan Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderilen B.A., 19 Ekim 2015’de tuvaleti kullanmak için girdiği Şelale Tekel Bayinde 24 yaşındaki C.Ö. ve 43 yaşındaki E.D'nin cinsel saldırısına maruz kaldı.

Gözaltına alınan E.D, karakolda cinsel saldırıyı anlattı ancak savcılıkta inkar etti. Kamera kayıtlarının incelenmesiyle cinsel saldırı ortaya çıkarken, B.A.’nın iç çamaşırlarında C.Ö. ve E.D.’nin DNA’sı bulundu.

Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya yine Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu rapor verdi. Kurulun 27 Ocak 2016 tarihli raporunda, “Kendisindeki zekâ geriliği hekim olmayanlarca anlaşılamayabilir ancak yakın çevresinde yaşayanlarca ve kendisini tanıyanlarca anlaşılabilir” denildi.

İki sanık, bu rapora dayanarak beraat ettirildi. Kararda, "Sanıkların B.A.’nın zihinsel engelli olduğunu bilmedikleri, adli tıp raporu uyarınca engeli anlayamayabilecek durumda oldukları, mağdure ile geçerli bir rızasının olduğu hususunda esaslı hataya düşerek, cinsel ilişkiye girdikleri (..)" ifadeleri yer aldı.

Hakim Fatma Ekinci, karara şerh koyarak "raporda akıl sağlığının hekim olmayanlarca anlaşılamayacağı belirtilmiş ise de mahkeme heyetince ve vicdanen mağduredeki rahatsızlığın hekim olmayanlarca ilk bakışta anlaşılabileceğini" belirtti.

B.A.’nın avukatları, rapora itiraz etti. İtirazı kabul eden Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 17. Ceza Dairesi, yeniden yargılama kararı verdi.

(Foto: arşiv)

Üye OlÜye Girişi