Ziraatçının ithalat isyanı!

 

Türkiye Ziraatçılar Derneği, bir zamanların tarım ihracatçısı olan Türkiye ye 126 ülkeden 133 tür meyve sebze girmesine isyan etti

08.08.2011
Yazı Boyutu:  

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, 8_eko_T__rkiye_126___lkeden_133_meyve_ve_sebze_ithal_ediyor.jpgTürkiye nin 126 ülkeden 133 değişik meyve ve sebze ithal ettiğini belirterek, Marul, sivri biber, taze ve kurusoğan bile ithal ediyoruz, bunu anlamakta güçlük çekiyorum dedi.

İbrahim Yetkin, İçkale Oteli nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye meyve-sebze üretimi ve ticaretine ilişkin bilgiler verdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl 17 milyon ton meyve, 24 milyon ton sebze üretildiğine işaret eden Yetkin, bazı meyve ve sebzelerin üretiminde 2009 yılına göre düşüşler olduğunu kaydetti.

ÜRETİM KAYBINA UĞRAYAN MEYVELER

Meyve üretiminde 2009 yılına göre en çok üretim kaybına uğrayan ürünlerin sırasıyla kayısı, zerdali, turunç, zeytin, kızılcık, elma, yenidünya, portakal, kestane, üzüm, elma, mandalina, şeftali, iğde, erik, üzüm ve armut olduğunu ifade eden Yetkin, üretim artışı olan meyvelerin de antep fıstığı, ayva, yağlık zeytin, nar, fındık, çay, kivi, greyfurt, dut ve nektarin olarak sıralandığını söyledi.

Sebze üretiminde de 2009 yılına göre 2010 yılında bazı ürünlerde verim kaybı yaşandığını anlatan Yetkin, en çok üretim kaybına uğrayan ürünlerin başında sırasıyla acur, salçalık domates, pazı, enginar, kereviz ve havuç geldiğini kaydetti. Yetkin, üretim kaybı yaşanan diğer sebzelerin ise marul, bakla, şalgam, bezelye, hıyar, sarımsak, bamya, kavun, karpuz, lahana, ıspanak, maydanoz, yer elması, fasulye, pırasa, turp, kırmızı pancar, soğan ve lahana olduğunu aktardı.

TZD  Genel Başkanı İbrahim Yetkin, kuşkonmaz, semizotu, brokoli, kabak, roka, salçalık biber, tere, kültür mantarı, brüksel lahanası ve sivri biberde de üretim artışı yaşandığını ifade etti.

Türkiye de yıllara göre meyve ve sebze üretimine bakıldığında 2010 yılında, önceki yıla göre 628 bin tonluk üretim düşüşünün görüldüğünü belirten Yetkin, bunun da ciddi bir rakam olduğunu vurguladı.

MEYVE SEBZEDE DIŞ TİCARET

Tarımsal ürünlerin taze, kuru, konserve, geçici konserve ve soğutulmuş ürünler olarak ithal edildiğini söyleyen İbrahim yletkin , 2011 yılının 7 ayında 380 milyon dolar ödenerek 512 bin ton ürün ithal edildiğini bildirdi. Meyve ve sebze ithalatına verilecek paranın yıl sonunda 680 milyon dolar ile 700 milyon dolar arasında olacağını tahmin ettiklerini belirten Yetkin, Türkiye nin son 4,5 yılda sebze ve meyveye 4,5 milyar lira ödediğini ifade etti.

Türkiye nin 126 ülkeden 133 değişik meyve ve sebze ithal ettiğine dikkati çeken Yetkin, 2011 yılının 7 ayında muz ithalatına 59 milyon dolar, portakal ithalatına da 11,9 milyon dolar ödendiğini  belirterek Ocak-Temmuz ayları arasında ithal edilen taze ürünlere ilişkin şunları söyledi:

Her çeşit elma, taze-kurutulmuş turunçgiller, kivi, enginar, greyfurt ithal ediyoruz. Şu anda üretici 15 kuruşa elinden çıkaramıyor karpuzu ama biz karpuz ithal ediyoruz. Üzüm, armut, domates, kavun, ayva, erik, sivri biber, marul, nar, lahana, şeftali, kiraz, dolmalık biber, turp, patlıcan ve zeytin gibi bir çok ürünü ithal ediyoruz. Taze ve kurusoğan bile ithal ediyoruz. Böyle bir dış ticaret politikası, böyle bir ekonomik anlayışla bunun izahı mümkün mü?

Uzakdoğu ülkelerinde yetişip bizde yetişmeyen ürünler var. Türkiye de yetişmiyorsa bunları ithal edebilirsiniz ama bu ülkede eğer marul ithalatına izin veriliyorsa, kıvırcık ithalatına, kavun karpuza ithalat izin veriliyorsa hayretler içinde bunun nedenini bulmaya çalışıyorum. Böyle bir anlayış savunulamaz. Yazıktır günahtır. Bu saydığım ürünlere neden ithalat izni verildiğini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kamuoyuna açıklaması lazım.

Yetkin, Türkiye de yetiştirilebilen meyve ve sebzelerin ithaline derhal son verilmesini istedi.


Üye OlÜye Girişi