Ziya Selçuk: Tüm öğrenciler üst sınıfa geçecek

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime 31 Mayıs'a kadar devam edileceğini açıkladı.

29.04.2020
Yazı Boyutu:  
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk düzenlediği basın toplantısı ile merak edilen konularda açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, uzaktan eğitimin 31 Mayıs 2020 tarihine dek uzatıldığını söyledi. Selçuk, bir diğer merak edilen konu olan, 'Sınıf geçme nasıl olacak' sorusuna da net bir yanıt verdi. Selçuk, öğrencilerin sıkıntıya girmemesi gerektiğini ifade etti, sorunlu dersleri olanların da üst sınıfa geçeceğini belirtti. İşte Bakan Selçuk'un son dakika açıklamalarından öne çıkanlar...

"İLK GÜNDEN HIZLI VE İSABETLİ KARARLAR ALDIK"

Ülkemiz koronavirüs ile mücadele içindedir. Devlet olarak ilk günden itibaren hızlı ve isabetli kararlar almak için çalışıyoruz. Bilim Kurulu ile görüşerek kararları ivedilikle almaya çalıştık.
 
Bilindiği gibi bakanlığımız bünyesinde Avrupa'dan çok daha fazla öğrencimiz var. 1 milyon da öğretmenimiz var. Aldığımız kararların birçok haneyi ilgilendirdiğinin farkındayız. Çok kısa sürede uzaktan eğitime geçme kararı almanın faydalarını görüyoruz.

31 MAYIS'A KADAR UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK

Uzaktan eğitimin 31 Mayıs'a kadar devam etmesi kararı aldık. En güvenli yer şu an için evlerimizdir. Eskisi gibi okul bahçelerinde olabilmek için bu süreci yönetmek zorundayız. Uzaktan eğitim şu anda elimizdeki tek seçenek. Uzaktan eğitime tutunmalarını çocuklarımız ve velilerimizden istiyoruz.

Uzaktan eğitimi 1 hafta gibi kısa bir süre içinde hayata geçirdik. Bizim uzaktan eğitim ile ilgili amacımız çocuklarımızın okul disiplini ve derslerinden kopmamalarıdır.

"11 VE 12.SINIFLARIN EBA AKADEMİK PLATFORMU'NA YOĞUN TALEBİ VAR"

11 ve 12. sınıfta öğretim gören öğrencilerin EBA Akademik Platformu'na yoğun talebi olduğunun farkındayız. Son birkaç gün içinde 11 ve 12. sınıf öğrenci sayısının 1 milyon olduğunu söyleyebilirim.

Öğrencilerimiz EBA üzerinden zaman kavramından bağımsız olarak eğitimlerini sürdürebiliyorlar. Psiko-sosyal desteklerimiz de birer birer devreye giriyor.

Ayrıca 81 ilde çağrı merkezleri kurduk. Rehberlik öğretmenlerimiz öğrenci ve velilerimize arayarak destek oluyorlar.

"TELAFİ EĞİTİMLERİNİN ZAMANINI PLANLADIK"

Telafi eğitimlerinin zamanını planladık. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim telafinin bir bütünüdür. Öğrencilerimizin bol bol kitaplarla zaman geçirmesini istiyorum.

LGS KARARINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

- LGS Tarihi: Hafta başında kabine toplantısı sonrası Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak. Similasyon çalışmaları yapıyoruz. Nasıl bir oturma düzeni yapabiliriz, ona bakıyoruz.

"HEPSİ TELAFİ EĞİTİMİDİR"

Telafi Eğitimi: Sürece göre sürekli değişen bir durum. 81 ilimizin Milli Eğitim Müdürü ile de birazdan bir görüşme yapacağız. İnternet, TV ve yüz yüze eğitim bir telafi eğitimidir. Bunlar çocukların okuldan uzaklaşmaması için bir eğitimdir.

"TÜM ÖĞRENCİLER SORUNLU NOTLARI OLSA DA BİR ÜST SINIFA GEÇECEK"

Ders Geçme: Sınıf geçme ile ilgili birinci dönemdeki notlar baz alınacak. Not ortalamaları kaç olursa olsun bir üst sınıfa geçecekler. Birinci dönemin notları geçerli. Öğrencilerimiz sıkıntıya girmesinler.

Üye OlÜye Girişi