Zülfi Livaneli: Tehdit altındaki kadınlar silahlandırılsın

 

Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önüne geçilememesi üzerine sanatçı Zülfü Livaneli,tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsatı verilsin önerisiyle yeni tartışma başlattı.

13.12.2019
Yazı Boyutu:  
Türkiye'nin dünyaca ünlü sanatçısı Zülfü Livaneli’den kadın cinayetlerine ilişkin sert çıkış geldi. Yurt dışında bulunan sanatçı "Tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsatı verilsin, üç beş katil adayı temizlenirse anca durur bu işler" diye paylaştığı Twit'i ile kadına yönelik şiddetin önlenmesinde öz savunmanın da dikkate alınmasını önerdi.

Bayburt’ta Zehra Erdemir’in kendisini rahatsız eden bir erkek tarafından boğazı kesilerek öldürülmesine sanatçı Zülfü Livaneli sert tepki gösterdi. Kadın cinayetlerinin arttığına dikkati çeken Livaneli, tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsatı verilmesi gerektiğini savundu.

Livaneli sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsat verilmeli. Üç - beş katil adayı temizlenirse ancak durur bu işler. Keşke Özgecan’da, Ceren’de, Emine’de, Şule’de ve benzerlerinde silah olsaydı. Katil erkekler geberseydi. İşte bu ülke hepimizi bu uç noktalara kadar getirdi” ifadesini kullandı.

Livaneli paylaşımlarında şu düşünceleri dile getirdi:

“Bu cümle, durumun vahametine dikkat çekmek amacıyla şok etkisi  yaratmak icin yazıldı. İsyan duygusu icinde. Bir çare önerin dostlar. Kadın öldürmeyi moda haline getirdiler. Yargı vs yetmiyor!

Onca kadın öldürüldü. Ne toplumun ne de devletin tepkisi yeterli. Kadınlar ölüyor, kimse bir şey yapmıyor. Dayanılmıyor. “Dişi köpek kuyruk sallamazsa...” gibi iğrenç sözleri üretmiş bir kültürde farkıdalık yaratmak hiç kolay değil”

Zülfü Livaneli, öğle saatlerinde Haber Türk canlı yayınına bağlanarak ortala atttığı tehdit gören kadının silahlandırılması ve eğitimiyle ilgili önerisinin  kamuoyunda büyük yankı bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirrdi.


Üye OlÜye Girişi