1 Mayıs Taksim’de Kutlanmalı!

01.05.2009 0

1 Mayıs, çocukluğumuzun bahar bayramı olarak kırlarda koşup oynadığımız güzel gün iken; liseli yıllarda işçi bayramı oldu. 

1 MAYIS GELECEKTİR!
1 Mayıs, yasalarımızda yıllarca baharla gölgelenen yasal olmayan emek bayramı. Siyasi mücadelede yürüyüşlere koştuğumuz, bizler için heyecanlı, hareketli günler; çocukların babalarına korkuyla ," 1 Mayıs nedir? " diye sorduğu, anne ve babalarımızın yüreğine korku salan gündü... 1 Mayıs sendikalarımızın duvarında asılı afişte; emekçilerin avuçlarında gökyüzüne kaldırılan kırmızı dünyaydı! 

Nazım Hikmet in şiirlerinde:
 İşçiler ve 1 Mayıs!
" Onlar ki toprakta karınca,
suda balık,
havada kuş kadar
çokturlar;
korkak,
cesur,
cahil,
hakîm
ve çocukturlar
ve kahreden
yaratan ki onlardır,
destanımızda yalnız onların maceraları vardır."  Ezberlediğimiz şiir, söylediğimiz ‘günlerin bugün getirdiği’1 Mayıs marşı,  tarihçesini ağız dolusu anlattığımız o efsaneleşen öykü:

1 Mayıs1886

Amerika nın Chicago kentinden işçilerin istekleri: İş gününün sekiz saat olarak saptanması. Bu kadar olur mu? Kölelik benzeri çalışma koşullarının düzetilmesi ve sendikal haklar için yapılan grev ve gösteriler sonunda; kanlı çatışmaların, sorumlusu olarak, işçi önderlerinin tutuklanması ve idam edilmesi...

11. Enternasyonal’in 1889 tarihinde yaptığı çağrı ile 1 Mayıs, dünya işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak o tarihten itibaren 135 ülkede İşçi Bayramı olarak kutlanmaya başladı.

1 Mayıs ta, tıpkı 8 Mart " Dünya Emekçi Kadınlar Günü " gibi ardından kanlı olaylar ve bedeller ödenen mücadele günü... 

Türkiye de ilk " 1 Mayıs " şiirini yazan, tramvay işçileri grevine katılan, yoksul bir kantarcının kızı Yaşar Nezihe. " Bir Mayıs İçin " isimli şiirinin dizeleri: " Ey işçi. / Bugün hür yaşamak hakkı seninken / Patronlar o hakkı senin almışlar elinden" diyor.

1 Mayıs, hâlâ ülkemizde yasal olmayan bayram... Türkiye de yıllardır 1 Mayıs, hep sancılı bir süreç yaşar. Uzun yıllar bahar bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs, 82 Anayasası nda kaldırıldı. Ülkemizde 1 Mayıs, özgürce bayram olarak kutlanmak yerine, kanlı olaylara, ölümlere, tutuklanmalara sahne oldu. 1 Mayıs yüreklere korkunun bağdaş kurduğu gün olarak kaldı. 1 Mayıs’ın yasal bayram olarak kutlanması en kısa sürede sağlanmalı. Yaşadığımız yüzyılda 1 Mayıslarda, küreselleşmeye karşı emeğin korunması mücadelesi sürmeli. Ekmek ve gül bayramı 1 Mayıs, dünya işçi sınıfına güzel günler getirmeli diye ne çok yazdık, ne çok…

YAŞASIN! 1 MAYIS ARTIK YASAL BAYRAM!

1 Mayıs’ın bayram olarak kutlanması adına büyük bedeller ödendi. Yıllarca özlemle beklenen gün yasal bayram oldu…
Türkiye 1 Mayıs ayıbından kurtuldu.
Ölmeden 1 Mayıs’ı yasal bayram görmek de varmış...
Kanlı 1 Mayıs’ta öldürülenler ışıklar içinde yatsın…
Gelecek yıl Taksim’e 1 Mayıs anıtı dikilmeli.
1 Mayıs 1977’de ölenlerin anısına 1 Mayıs Taksim’de kutlanmalı!
Yoksa biz, ekmek ve gül adına yaşamını yitiren emekçileri anmaktan yoksun muyuz?