Erkekler kadınların başarılarından rahatsız

02.11.2009 0

Soru: Ben 31 yaşında özel bir şirkette orta düzey yönetici olarak çalışan bir kadınım. Çalıştığım şirkette ve özel hayatımda başarılarımın erkekler tarafından önemsenmediğini hissediyorum. Hayatımdaki önemli insanların başarılarımı fark etmesini ve takdir etmesini sağlamak için neler yapmalıyım?
 
Cevap: Kadınların toplumda erkeklerle eşit haklara sahip olduklarının kabul edildiği günümüzde bile maalesef hala kadınların başarılarından rahatsız olan erkekler var. Bu kişilerin fikirlerinin değişmesi, kadınları hak ettikleri yerde algılamaları, kadınlarının başarılarını takdir eden ve kadınların saygınlığını kabul eden kişilere dönüşmesini sağlamak da elbette ki kadınların çabaları ile mümkün olacak. Öncelikle kadınların kendilerine saygı duymaları ve haklarının farkında olmaları çok önemli. Kadınların kendi yaptıkları işe sahip çıkarak, kendi başarılarına öncelikle kendilerinin inanmaları gerekir. Erkeklerle eşit olduklarını kabul ettirmeye çalışan ancak iş yaşantısında erkek üstünlüğünü kabul ederek, erkeklerin dayatmalarını kabul eden kadınlar, kendi başarılarını ortaya koyamazlar. Sizin de erkekler tarafından takdir edilmeye fazla önem verip vermediğinizi sorgulamanız gerekir. Erkekler kendi iktidarlarının elden gideceği endişesi ile kadınların iş yaşamındaki ve sosyal yaşamdaki başarılarını görmezden gelme eğiliminde olabilirler. Ancak başarılarınızı ortaya koyma ve ispatlama zorunluluğunuz olmadığını unutmamalısınız.

EĞİTİM DÜZEYİ EVLİLİĞİ ETKİLER Mİ?

Soru: Ben üniversite mezunu bir kadınım ve erkek arkadaşım lise mezunu. Evlenmeyi düşünüyoruz ancak eğitim farkının aramızda soruna yol açabileceğinden endişeleniyorum. Bu durum probleme yol açabilir mi?

Cevap: Eşlerin eğitim, yaşam biçimi, kültürel altyapı vb. konularda benzerliği evlilikte uyumu arttıran faktörler ancak bunlar sağlıklı bir ilişkiyi garanti etmez elbette ki. Bu alanlardaki farklılıklar ortak bir noktada buluşmayı güçleştirebilir ancak evliliği olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sizin evlilikten neler beklediğinizle ilgili. Entelektüel paylaşımlara önem veriyorsanız erkek arkadaşınızın bu açıdan sizin beklentinizi karşılayıp karşılamayacağını değerlendirmelisiniz. Sizden daha düşük eğitim düzeyinde olması ileride erkek arkadaşınız tarafından da sorun olarak algılanabilir. Tüm bu noktaları göz önünde bulundurarak kararınızı vermelisiniz.