Devrimci DİSK’te kadın yok

29.02.2012 0

10- 12 Şubat 2012 tarihlerinde İstanbul’da 14. Genel kurulu yapılan DİSK’te kadın seçilemedi.

DİSK’in 14. Genel Kurulunda oybirliğiyle karar altına alınan yönlendirici belgenin spotu: “ AYAĞA KALKIŞ ÇAĞRISI”

Kadınsız ayağa nasıl kalkılır ki?

Oysa dünya emek hareketinin liderleri kadınlar.

Dünya sendikal hareketine baktığımda en büyük örgüt olan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC’ UN 4 yıl başkanlığını yapan Avustralyalı kadın Sharon Burrow muhtemelen daha etkin bir pozisyon olan genel sekreterliğe seçildi.

21- 25 Haziran 2010 günleri Vancouver’da yapılan 2. Dünya Kongresi’ne 312 konfederasyon 156 ülkeden 956 katılımcı ile katıldılar. Katılımcıların 374’ü kadın ve kadın delege oranı yüzde 44. Kongrede kadınlar adına sevindirici bir karar duyuruldu.

DÜNYANIN KADIN EMEK LİDERİ

Sharon Burrow konuşmasında: “Kadınların sendikal dünyada çektikleri sıkıntıları bildiğim için kadınlar yönünde büyük çalışmalar yaptım ve yapmayı sürdüreceğim. ITUC tüzüğünde yüzde 33 olan kadın katılım oranını yüzde 43’e çıkarma kararı alan kongreye teşekkür ediyorum.”

AVRUPA’NIN KADIN EMEK LİDERİ

Bernadette Segol, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC’un, Genel Sekreterliğini seçilerek hem ETUC tarihinde bir ilke imza attı hem de Avrupa sendikalarının sesi oldu.

TÜRKİYE SENDİKALARINDA KADIN YOK

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan Türk – İş genel kurulunda kadının sesi bile duyulmadı. Türk- İş kongresinde kadın divanda kâtipti.

Hak- İş’te kadının adı yok!

Devrimci DİSK’te kadın yok.

Kamu- Sen ve Memur- Sen de kadın yok.

KESK’teki kadınlar da tutuklu.

Oysa işçi ve kamu çalışanları eylemlerine bakın kadınlar ön sıralarda… Biber gazı, tazyikli su, baskılar, gözaltılar, sürgünler, işten çıkarmalar tüm olaylarda paylarına düşeni fazlasıyla yaşıyorlar.

KESK HARİÇ SENDİKALARDA KOTA YOK

Bügüne değin DİSK’te kadının yer almamasını eleştiren ve tek kadın aday olan Dev Sağlık İş Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK in tüzüğünde kota sisteminin mevcut olmadığını anımsatarak "Ancak, istenseydi bu seçimde uygulanabilirdi" diyor. Sendika yönetimlerinde kadının olmasının gerçek dinamiği yansıtması açısından çok önemli olduğuna vurgulayan Arzu Çerkezoğlu, "İşçi sınıfının yarısı kadın, mücadelede kadınlar önde. Dev Sağlık İş bu noktada tam bir kadın sendikasıdır. Çünkü sağlıkta çalışanların çoğu kadın bu nedenle yöneticilerimiz ve temsilcilerimiz de kadın. KESK’E baktığımızda kadın kotası, kadın sekretaryaları var. Bu artık işçi sendikalarına da taşınmalı. Sendikal dünyadaki statüko yıkılmalı. Bunu kıracak olan da kadın emekçilerin mücadelesidir" diye ekliyor.

Arzu Başkan, tüm engellere karşın aldıkları oyun DİSK’te sarsıcı bir etki yarattığını da vurguluyor

Dünya emek hareketi kadınlara emanet...

Türkiye’de ise erkeklere…

Oysa kadınların sesine kulak vermeyen, yararlanmayan hiçbir örgüt kendini iktidara ve yarınlara taşıyamaz.

Çünkü değişimin ve dönüşümün gücü kadınlardır.

***

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

YAŞAR SEYMAN