Ege'de bir yaz kampı

01.10.2016 2204

Ziraat Mühendisleri Gençlere Umut Aşılıyor

Eylül Sonbaharı müjdelese de yazın bitiminin hüznü ile gelir.

Eylül çağrışımlarıyla ülkemizde bir başka hazan başlatsa da sonbaharı sevenler için güzel bir aydır. Eylül’de yoğun çalışma programları yaşama ve bize göz kırpar.  

Ülkemiz ziraatçılarına göre tarımın tüketilmeye çalışıldığı süreçte TMMOB üyesi Ziraat Mühendisleri Odası İzmir’de ‘3. Öğrenci Yaz Gençlik Kampı’ yapıyor.  ZMO kampının dördüncü gününde bir öğlen sonrası ‘Örgütlü Toplum Kadınlar ve Gençler’ konulu konferansta gençlerle buluşmaya gidiyoruz.

 Ders öncesi İzmir Oda Başkanı Ferdan Çiftçi ile buluşuyoruz. Öğrencilerin nerelerden katıldığını soruyorum. Genel Sekreter Kamil Bayram, Cem Özkan, İlker Ağın bir kahve molasında konuşuyoruz. Öğrenciler Ziraat Mühendisleri odasının olduğu her kentimizdeki üniversitelerden seçilerek gönderiliyor.

 Bunu öğrenmek beni konuşma öncesi çok sevindiriyor.

Genel merkez ve şube yöneticileriyle derse giriyoruz. Gençlerin üzerinde eğitimin simgesi odanın hazırladığı doğa renginde tişörtler, boyunlarında isimlikleri ve her dersi kendi aralarında seçtikleri görevli öğrenci başlatıyor. Bizim dersimizde Antalya grubunun görevli olduğunu öğreniyoruz. Ülkenin her yerinde gelen genç ziraat mühendisi adaylarına ‘Örgütlenme Kadınlar ve Gençler’ konularını anlatmak;  gençlerle buluşmak beni hep heyecanlandırır. 

Bir sıcak merhaba ile başlayan konferans su gibi akıyor. Bu akışın nedenini yılların deneyimli konuşmacısı olarak sizlerle paylaşmak isterim. Ortam, dinleyen katılımcılarla kurulan görsel iletişim, öğrenme susuzluğu konuşmacıyı tetikliyor ve ders su gibi akıyor.
Biten sunum sonunda gençlerin içten, birikimlerini, ülke sorunlarına yaklaşımlarını, duyarlılıklarını yansıtan soruları büsbütün artan memnuniyetle etkinlik sürüyor. Konferans biriktiren, izi kalan, çoğaltan bir sevinçle taçlanıyor. Dönüşte gençlerle yakaladığım ülkemin nabzı, sorularıyla güncellenmem umudumu daha da büyütüyor.

Siyasi iktidarlar bırakın örgütler özerk, özgür, bağımsız olsun. Asla onlara ‘arka bahçemiz olsun diye’ dokunmayın. Sizin başaramadığınız ülkemiz gençlerini bir hafta boyunca bir arada tutan, söyleştiren, dostluklar kurduran, ülkenin güzelliklerini tanıtan, ‘ötekileşmeyi’ yok eden örgütler bağımsız kalmalı.  

Ziraat Mühendisleri ülkenin her yerinde yaz kampına gelen gençlere Ege Denizi’nin tanıklığında umut aşıladı. Gözlerde gördüğüm o umutlar, yarınlarda bizim umutlarımızı yeşertecekler.

Örgütlü olmak mutluluktur!