Songül Sallan Gül

Süleyman Demirel Üniversitesi, Prof.Dr. Sosyal bilimci

songulsallangul@yahoo.com


02.04.2019
2500
7
Yazı Boyutu:    

31 Mart yerel seçimleriyle birlikte bahar geldi memleketime, şehirlere. Baharın coşkusu, umutları da artırmalı ülkemizde…

Seçilen her kadın belediye başkan adayı, erkekler arenası siyasetinde mücadeleci kimlikleriyle, bir siyasetçi vebir kadın olarak;eşitlik için, adalet için, özgürlük için ve demokrasi için yarıştılar.  Evet, kadın adaylar açısından yerel seçim sonuçları çok parlak olmadı. 8.257 belediye başkan adayın 652’si kadındı. HDP’den145, CHP’den 44, AKP’den 24, MHP’den 14, İYİ Parti’den 5 ve Saadet Partisi’nden de 2 kadın belediye başkan adayı yerel seçimlerde yarıştı. 1.398 belediye başkanının sadece 37’sinde kadınlar belediye başkanı seçilebildi.51 il belediyesinde bir;922 ilçe belediyesinde 29 ve386 belde belediyesinde 4 kadın belediye başkanı oldu.

30 Büyükşehirde ise 3 kadınbelediye başkanı seçildi; Aydın, Gaziantep ve Van. Çok güçlü kampanyalar yürüttüler kadın belediye başkan adayları… Özellikle Aydın Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu.  Hele kadınlara yönelik belediye hizmetlerini anlattığı reklam filmi harikaydı. Yaşamın her alanında yöre gerçeğiyle, efe kadınlarıyla, kadınları anlattığı film görülmeye değer. Bu ülkede herkese, özellikle biz kadınlara umut verdi. Seçilen tüm belediye başkanlarını ve özellikle kadın belediye başkanlarını, hepsini bir kez daha kutluyoruz.

Seçim sürecinde her ne kadar kadın aday sayısı az olsa da, kadınlar açısından umut verici gelişmeler de yaşandı bu sefer. Bunlardan ilki yerel düzeyde kadınlar bu seçimde aşağıdan yukarı örgütlenme yolunda önemli adımlar attılar. Özellikle muhtarlık seçimlerinde coşkuyla yarıştılar. Benim mahallemde 8 muhtar adayı vardı, biri kadındı ve erkek adayların aza listelerinde en az iki-üç kadın bulunuyordu. Yani erkek adaylar da seçim sürecinde kadın azalarıyla birlikte sahalardaydı. Bu kez şiddet ve ezme ilişkisi galip çıkmadı, demokratik koalisyonlar ve barışçıl siyaset, cinsiyet eşitliğini de bir değer ve ilke olarak benimsedi. Yarış bittiğinde ki, bu bir savaş değildi, kazananlar tebrik edildi, seçmenlere de teşekkür edildi ve yola, mücadeleye ve daha iyi hizmet üretmeye devam mesajları verildi.

Pro-feminist belediye başkan adayları da vardı bu seçimde.Onlar Kadın Adayları Destekleme Derneği'nin (KA-DER)kadını kentte görünür kılmayı, katılımı artırmayı ve belediye bütçelerini toplumsal cinsiyet bütçelemeye göre yapacağını beyan eden“Kadın Dostu Kentler” protokolünü imzaladılar. Pek çok belediye başkanı kadınları görmezden gelen siyasete ve yerel yönetim anlayışına karşı olduklarını ve kampanyaları boyunca kadınlarla ilgili projelerini ilan ettiler. Biz kadınlar olarak da bu sözlerin takipçileri olacağız. Kadın yoksa demokrasi ve özgürlük de yok, unutmayalım, unutturmayalım!

Bu seçim döneminde cinsiyetçi dinbazların sesi çok çık(a)madı, kadınlar aday olacaklarına annelik kariyerine sahip çıksınlar gibi bir iki cılız ses çıktı ise de, kısa zamanda sesleri kısıldı. Onların yerine kadınlar için bu seçim döneminin en olumsuz kampanyasını MHP yürüttü.

Milliyetçi bir söylemle seçim gündemine taşıdığı beka sorununu bir erkek beka sorununa dönüştürmüş duruma düşerek, çifte kazanç sağlamaya çalıştı. Nafaka ve medeni kanuna karşı, tehditkâr bir tavırla konuyu erkek beka sorunu olarak sunmaya çalıştı MHP. Seçim sonrasında TBMM’ne sunulmak üzere eşlerin nafaka ödemesini 5 yıl ile sınırlayan bir yasa tasarı hazırladı. Öyle ki nafaka ile bir sömürü düzeni (!) oluşturulduğu iddiasıyla. Sosyal devletin bir gereği olarak 5 yıldan sonra nafakayı devletin ödemesi şartını öngörse de, bu tasarı kadınları mağdur edecek erkek bekasını koruyan bir tasarı niteliği taşıyordu.Artık seçim bittiğine göre beka sorunu ve erkek bekası tartışması da biter, umarız.

Sorun beka değil, eşit ve özgür bir ülkede birlikte yaşama meselesi. Memlekete bahar geldi, gelin biz de ülkeye ve yaşamlarımıza baharı getirelim. Eşit, adil, özgür ve demokratik bir ülkede baharın tadını hep birlikteçıkaralım, ne dersiniz!


Üye OlÜye Girişi