Berrin Gürçay Dilekçi

Kazete İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı

berrind@kazete.com.tr


07.09.2014 - 03:15
1030
2
Yazı Boyutu:    

 

Yukarıdaki başlık CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda alınan sonucun tezahürüdür.

"Gün gelir devran döner" derler ya işte tam da öyle bir şey..

Politikada kadınların bunca yıl neler çektiğini bugün erkekler iyice anlamıştır sanırım. Özellikle kotaya muhtaç kalan bu üç erkek  aday bugünden itibaren en sıkı kadın hakları savunucusu olurlar, diye  düşünüyorum.

Çoğunuzun bildiği gibi Kurultaya kadar CHP'nin  Parti Meclisi üyesiydim. Çok sıkı bir partili olmama karşın bir kadın hakları aktivisti ve bu misyonu yüklenen KAZETE'nin de sahibi olarak aldığım sorumluluk gereği politikada yaşadığım son iki yılı özetlersem;  KADINLARIN KENDİ ÇABALARIYLA POLİTİKADA BAŞARILI OLMASI ÇOK ZOR VE ÇOK  UZUN BİR YOL..

Bu yeni birşey değil herkesin bildiği birşey, diyeceksiniz. Ama  dışarıdan duymak başka gerçekleri yaşamak başka.

Şöyle ki:

-Kadın olarak tabandan başlayarak hakkımla geleyim diye  düşünüyorsanız politikada kabul görmeniz çok zor. Çünkü 'bizim evin' kızı oluyorsunuz. Dolayısıyla dışarıdakiler daha kıymetli oluyor. Özellikle Prof ve Üniversitede bir okutmanlık bile kapsanız yeterli.  (Eskiden ünlüler ve artistler daha revaçtaydı)

-Erkeklere karşı çıkmayacaksınız.  Onlar ne söylerse doğru söyler, diyeceksiniz.  Şimşekleri üstünüze çekmeyeceksiniz. Prof dahi olsanız "Efendim siz bizim adımıza da düşünüp daha iyi karar verirsiniz" demeniz lazım. Yoksa bir daha listeye giremezsiniz.

-"Cici kız" olacaksınız. Politikada kadın hakları savunucusu olmak ne demek? Gider gitmez "ben feminist değilim" diyeceksiniz ki sizden korkmasınlar!

-Erkeklerin koltuğunun altında olmak en kısa yol! Nasıl olsa evde  kocalarımızın koltuğu altında değil miyiz? Çünkü böyle her istenilene  "evet" dersen hayatın kolaylaşır.  Niye kendini riske atacaksın ki..

- Politikada şirin gözükeceksin, sahte de olsa hep güleceksin. Sonra  "ne soğuk bu kadın" derler ve seni yerinden ederler.

-Hep ehveni şer..Doğruları asla söylemeyeceksin. Herkes ne diyorsa  ona katılacaksın. Haklı olsan bile asla aykırı olmayacaksın.

-Bir yere aday falan olurken erkek yönetici ve büyüklerinden izin alacaksın. Eğer onlar istemeden aday olup hele de seçilirsen vay  haline.. "Biz istemeden nerden çıktı bu kadın" diyerek kabir azabından  beterini çektirirler sana. Hakaretleri de cabası!

-Hele hele tepe noktalarında akraban, dayın varsa heryerde olduğu gibi partide de kafadan torpillisindir. İş yaşamında bile işlemeyen torpiller politikada rahat işliyor, bunu bilesin.

.......

Kısacası; Politikada ne kadar "kadın erkek eşitliğinden yanayız"  deseler," kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyoruz” deseler de inanmayınız.  Bilesiniz ki eşitlikte, pozitif ayrımcılıkta ne yazık ki "erkeklerin iki dudağının arasında.  "Kimin adını teleffuz edecekler" diye erkeklerin ağızlarına bakmaktan yorulduk.

Kurultayda kadınlar her zaman olduğu gibi listelerde çizik yedi.  Yönetime anahtar listelerden emeği ve hakkı olmayan kişiler geldi.

Asıl önemli olan; daha çok erkeğin girebilmesi için liste hazırlığında taktik uygulandı ve liste dışı kalan erkeklerin girebilmesi için cinsiyet kotasının uygulanmasına zemin hazırlandı.

Kadın-erkek eşitliğine inanıyoruz diyenlere önemle duyurulur!

 

 


Üye OlÜye Girişi