02.09.2015 - 01:40
3188
11
Yazı Boyutu:    

“Erospa” adlı yeni romanım raflardaki yerini  henüz aldığı için bende bu ay sizlerle “Erospa” küçük bir  bölüm paylaşmak istedim….

Radyoda konuşan kadının söylediklerini tam olarak anlayabilmem mümkün değil ama yine de sabahları radyo ile uyanmak beni rahatlatıyor. Belki de yıllarca benimle aynı dili konuşan insanlarla aslında hiçbir zaman aynı dili konuşamadığımı anladığımdan beri, çok da hâkim olmadığım bir dili dinlemek beni hiç rahatsız etmiyor.

Anladığımı ve anlaşıldığımı, anlayacağımı ve anlaşılabileceğimi düşündüğüm onca yıldan, yaşadığım onca hayal kırıklığından sonra hâkim olmadığım bir dille anlaşılmaya çalışmak şu anda rahatsızlıktan ziyade anlayamadığım, anlatılması zor bir huzur veriyor.

Dile hâkimiyet, dili kullanma şekli, dilin kişinin yaşamını şekillendirme biçimi ve aynı dili konuşan kişilerin birbirlerine daha yakın hissettikleri yanılsaması... Sanırım masalların dillere göre değişiklik göstermesi bu yüzden kimseye garip gelmiyor. Sonuçta dil, kültürün belirleyicilerinden biri değil mi? Peki ama dil gerçekten hâlâ  bu kadar belirleyici mi? Yoksa eskiden mi belirliyordu? Uzaklıkların bir klavye kadar yakınlaşması, iletişim biçimlerinin hızla değişmesi ile birlikte dil artık kültürü belirleyen önemli bir olgu olmaktan çıkmaya başlamış olamaz mı? Aynı dili konuştuğum insanları kara delikler kadar uzakta hissederken, dillerini hiç bilmediğim, hiç görmediğim insanları kendime bu kadar yakın hissedebiliyorsam eğer, algı dilin önemini gölgede bırakmaya başlamış olamaz mı? Bildiğimi sandığım insanlara bunca yabancı, yabancı olması gerekenlere bunca yakın hissetmemi nasıl açıklayabilirim? Belki de bu günler açıklanamaz günler benim için...

 Daha günün ağarmasına saatler vardı ama uykum kaçtı. Bazı şeyler sürekli kaçıyor. Uykum, huzurum, mutluluğum... Kaçanlar yetmiyormuş gibi, bir de kaçanlara inat, sürekli yapışanlar var. Acımasızlıklar, çirkinlikler, duyarsızlıklar, kendine acımalar, sorumsuzluklar ve tabii hüzün... Bir yandan kaçanları yakalamaya uğraşmak, diğer yandan yapışanları temizlemeye çalışmak...


Üye OlÜye Girişi