Berrin Gürçay Dilekçi

Kazete İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı

berrind@kazete.com.tr


05.02.2018
3226
9
Yazı Boyutu:    
Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin kuruluşuyla doğan dev bir çınar; İktidarda da muhalefette de olsa ülkenin sigortası.

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsız Türkiye felsefesinden yola çıkarak kurduğu ve genel başkanlığını yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi 100 yıla yakın geçmişiyle siyaset tarihinde çok zorlu sınavlardan geçerek bu günlere gelmeyi başarmış ve en uzun süreli yaşayan tek parti olmuştur. O nedenle CHP Türkiye için çok değerlidir.

CHP tarihinde 36 olağan, 18 olağanüstü kurultay yapılmış, bu kurultayların yarısına yakınını takip etmişimdir. En etkilendiğim kurultay da SHP-CHP birleşme Kurultayı olmuştur.

Ancak dün yapılan 36. Olağan Kurultayı’nda başka bir hava hissettim. Çok görkemli ve başarılı geçen Adalet Yürüyüşü’nden sonra mahalle delege seçimleriyle başlayan ve kurultay delegeliği seçimiyle biten sürede parti içinde yapılan haksızlık, adaletsizlik ve ayak oyunları tüm partilileri hüsrana uğratmış ve hayal kırıklığı yaşatmıştı. Dolayısıyla kurultaya hakim olan bu hava, parti üyelerinin yaşadığı güven bunalımındandı.

Bu durum Genel Başkanlık seçiminde kendini gösterdi. Birbirinin imzasına güvenmeyen üyeler belki de yeni bir sürecin başlamasına neden olacaklar. Genel Başkan Adayı Muharrem İnce bu işi peşini bırakmayacağa benziyor. Belki de parti içinde şimdiye kadar yapılan bu haksızlık ve adaletsizlikler; Adalet Yürüyüşü’nden sonra partide kabul görmeyip, hak, hukuk ve adalet kavramı önce partinin tüm organlarında hayat bulacaktır.

Kurultay’a İstanbul İlçe Başkanlıklarının kaldırdığı otobüslerle gittim ve çok farklı ilçelerden partililerimizle görüşme fırsatı yakaladım. Gece otobüse binip sabah Ankara’da olan ve hiç dinlenmeden kurultayı izleyip gece tekrar İstanbul’a dönen partililer kimlerdi biliyor musunuz? Hani herkesin ağız birliği etmişçesine gençler gençler dediğiniz ama yanlış politikalarla ulaşamadığınız gençlerin yerini dolduran yaşalmış (sizin deyiminizle yaşlı) emektar kadın ve erkeklerle doluydu. Hepsi bu hayatın sıkıntılarını çeken, hayatı boyu CHP’den başka hiçbir şey düşünmemiş ama ülkesinin durumunu çok iyi yorumlayan, tuzu kuru olmayan emekçi dostlardı.

CHP, genciyle, yaşalmışıyla (yaşlısıyla) bir bütündür. CHP “Emek en yüce değerdir” sözüyle yola çıkmış bir partidir. Yeni trendlere uyarak illede gençler dediğiniz ancak “emek” felsefenizi unutarak çıkılan yolda bilgi ve deneyim eksikliği nedeniyle gençlere yapılan haksızlığı görmemizi engelleyemezsiniz.

Gençler ve kadınların siyasette gerçek anlamda ifade edildiğini ve kabul gördüğünü düşünmüyorum. Çünkü yan kol olarak gövdeden ayrılırsanız, bütünün içinde olamazsınız. Siz hiç gençlerin ve kadınların partinin yan kollarından yetişerek üst görevlere getirildiğini gördünüz mü?. Aslında doğru uygulansa bu sistem çok iyi işleyebilirdi ama gençler ve kadınlar maalesef sadece parti emekçisi olarak kalmaya mahkumlar. O nedenle kolların kaldırılması ve gencin, yaşlının, kadının, erkeğin aynı pota içinde tutularak birlikte görev yapması sağlanmalıdır. Böyle de var olan ayrımcılık kalkmış olur.

CHP çok sesli bir partidir. Çünkü üyeleri genellikle okuyan, yazan, düşünen, sorunlara kafa yoran, emektar halktır. CHP’nin tüzük ve programı çerçevesinde bir araya gelmişlerdir. Her üye bu programı kabul ederek parti üyesi sayılır ve kamuoyunda tüzük ve programa karşı bir bildirimde bulunamaz. Ama son 10 yıla baktığımızda başka partilerden gelen milletvekili veya belediye başkan adayı olan kişilerin “bana asla CHP’li dedirtemezseniz” sözleri hala kulaklarımızda çınlıyor.

Yukarda saydığım çok basit gibi görünen ama dengeleri altüst eden düşünce ve davranışlar son on yılın getirdiği kafa karışıklığının ve farklı arayışların tezahürüydü. Yaşadığımız kurultay kendini gerçek CHP’li hissedenler için çok anlamlıydı. CHP’yi kitlelere açarken de bu hassasiyetin çok iyi okunması ve korunması gerektiğine inanıyorum.

Son on yılın önümüzde çok iyi bir rehber olduğunu, bütün adımlarımızda bu rehberin olumlu ve olumsuz yönlerinin ayıklanarak bizlere yol göstermesini dilerim.


            

 


Üye OlÜye Girişi