Berrin Gürçay Dilekçi

Kazete İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı

berrind@kazete.com.tr


08.08.2014 - 17:50
1225
Yazı Boyutu:    

 

Kahkaha atmayınız!

Niye?

İffetiniz kaçar.

Konuşmayınız!

Yoksa “edepsiz”  olursunuz.

Ya haya meselesi?

Haya meselesi çok önemlidir. Yüzüne baktığın zaman yüzü kızarıyorsa haya güzeldir. Kadında olursa daha da güzeldir!!!

Nedir bu kadınların Tayyip’ten çektikleri? 

Hele hele bir an önce evlenip en az üç çocuk yapmaları için daha 18 yaşını doldurmamış liseli kızlarımıza verilen "Gülistan" dersleri..

Gülistan demişken, Gülistan Dergisi'nin 104 sayısında “Hanımlara İlmihan”, “Evlilik ve Aile Hayatı” gibi kitapların yazarı Hasan Çalışkan ile söyleşide iktidarın dilinden düşürmediği “Haya” meselesi dikkatimizi çekiyor.

Çalışkan, çeşitli Hadis'lerden alıntılar yaparak ‘Hayâ’ kelimesi ile ‘hayat’ kelimesi aynı köktendir. Bir hadislerinde Peygamberimiz (sav) şöyle buyururlar: “Hayâ güzeldir. Fakat kadınlarda olursa daha güzeldir.” (Muhtarul Hadis, s.100.), Hayânın iman ile birlikte, İslam ahlakı üzerinde özel bir önemi vardır ki bu hakikati şu hadisi şeriflerden öğreniyoruz: “Hayâ imandandır.” (Buhari, İman, 16.) “Hayâ bütünüyle hayırdır.” (Müslim; İman, 61.)" diyor 

Buradan anlıyoruz ki AKP Türkiye’deki insanlara islam aleminin ahlak anlayışını dikte ettirmek istiyor.  Bir yandan ” insanların giyimine kuşamına, yediklerine içtiklerine karışıyor muyuz “derken diğer yandan toplumun ahlak anlayışını, yaşam biçimini zaptırap altına almayı kendilerine görev biliyor. 

Rahmetli Necmettin Erbakan'ın dediği gibi kadayıfın altı kızardığında bakınız AKP iktidarında kadınlara nasıl yasaklar gelecek.

Rakka kentini ve bazı diğer bölgeleri kontrol altında tutan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) yayınladığı son bildiri ile kendi yasaklarını açıklamış. İşte o yasakların listesi:

1- Kadınlar, yanlarında yakın akrabaları olmadan tek başlarına sokaklarda dolaşmaz, makyaj kullanamaz ve provokatif olarak sallana sallama yürüyemez.

2- Türü ne olursa olsun, mağazalarda satılan malların ambalajlarında kadın resimleri kullanılamaz. Var olanlar da sökülecektir.

3- Sokaklarda eşi ile birlikte dolaşan kadınlar; onun yanında değil, arkasından gelecektir.

4- Genç kızlar ve kadınlar dar kot pantolon ve kazakla dolaşamaz, onların yerine her taraflarını örtecek İslami kıyafetler giyeceklerdir.

5- İçki, sigara ve nargile yasaktır. Uymayanlar kırbaçlanacaklar. Tekrarlanması durumunda, baş ve orta parmaklar kesilecektir.

6- Kadınlar topuklu ayakkabı giymeyecektir.

7- Vitrinlerde kadın iç çamaşırları sergilenmeyecek ve kadınların alışveriş yaptığı yerlerde erkekler çalışmayacaktır. Benzer şekilde, kadın terzilerde erkekler bulunmayacaktır.

8- Kadın kuaförlerinin vitrinlerinde herhangi bir tanıtım levhası ve kadın fotoğraftan asılmayacaktır.

9- Kadınlar, kadın doğum uzmanı erkek doktorlara gitmeyecektir.

10- Genç erkekler saçlarına batı türü model vermeyecek, düşük bel kot pantolon giyemeyecektir.

11- Hırsızların eli kesilecektir. 

12- Kadınlar kamuya açık yerlerde sandalyeye oturmayacaktır. (Çünkü Arapçada 'sandalye' sözcüğü kadın değil, erkektir. Yani İngilizcedeki she' değil 'he'dir)

İşte, Suudilerin Suriye'de ikame etmeye çalıştığı ideolojinin sapık incelikleri...Peki ya, bunlara sınırsız destek veren iktidarımız neyin peşinde?

Erdoğan’ın yapılacak çocuk sayısından içilecek içkiye, kılık kıyafetten kadın-erkek ayrımına, parklarda, metrolarda nasıl oturup kalkılacağına kadar ‘hayat tarzları’nı şöyle ya da böyle ilgilendiren birçok konuya ilişkin müdahaleci ve tolerans yoksunu tutumu demokrasiyi engelliyor.

Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve özgürlükler  alanında bugün daha da gerileyen Tayyip Erdoğan’ın kadın-erkek eşitliğine gerçekten inandığını ya da böyle bir eşitliği içine sindirebileceğini düşünebiliyor musunuz?

Şimdiye kadar yapılan hırsızlıklar dahil bütün yollar Türk İslam Devleti’ne çıkmıyor mu?

Kadınlar,  iyi düşünün!..

 

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi