Berrin Gürçay Dilekçi

Kazete İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı

berrind@kazete.com.tr


06.03.2015 - 10:28
1665
Yazı Boyutu:    
 
İlkokuldan mezun oldum. Ailem varlıklıydı, beni yatılı olarak koleje vermek istediler daha doğrusu karar vermişlerdi bile.
 
Ama ne gezer, ben 11 yaşımda özel okula gitmem herkes gibi devlet okulunda okuyacağım, diye tutturdum ve kabul ettirdim anneme, babama. Yine yatılı okudum ama devlet okulunda. Liseyi de öyle..
 
Üniversite tahsilim içinİzmir'e geldim, geliş o geliş. 45 yıldır İzmir'deyim. Genç kızlığım, iş hayatım, evliliğim, çocuklarım, dostluklarım hepsi İzmir'de geçti. Vergimi bu kente verdim.
 
Taa çocukluğumda ailem bu özgürlüğü vermişti bana. Hep bu sorumlulukla düşündüm ve öyle davrandım. Kendi kararlarımı hep kendim verdim. Hiçbir zaman arkamda babam, kocam, kardeşim, dayım olsun istemedim. Belki de çok zoru seçtim ama başardım.
 
Hayatta özgürce düşünmekten daha güzel birşey yok, diye düşündüm hep.. Kızlarımı da öyle yetiştirdim. Kendi hayatları, kendi kararları, diyerek..
 
Bu tavrımı siyasette de sürdürdüm ama başarılı olduğumu söyleyemem. İdealim milletvekili olarak söz ve karar mekanizması içinde yer almak, sorunlara el atmaktı.. Ancak 20 yıldır bekliyorum, hala bana sıra gelmedi..
 
Yirmişbeş yıldır emek verdiğim CHP’nden son kez aday adayı oldum. İmkan verilirse yapacak çok işim var.
 
Neden aday oldum? Sorusuna gelince buna verilecek üç yanıtım var: İlk ikisi başarı hikayelerim.
 
Birincisi; 1989 yılında İzmir Hürriyet Gazetesi’inde görevde iken 2000'li yılların kadın yüzyılı olacağı düşüncesiyle kadın odaklı çalışmaların partilerin gündemine alınması gerektiğini ve bu bağlamda yerel yönetimlerde bu işin startının verilmesini planladım. Bu düşünceyle 1990'da İzmir Bornova Belediyesi’nde "Kadın Sorunları Koordinatörü" olarak göreve başladım. 1991 yılında Türkiye'de yerel yönetimler düzeyinde bir ilk olan ve halen devam eden "Kadın Danışma Merkezi"nin kurdum.
 
İkincisi;1995 yılında Kadın Danışma Merkezinden ayrıldıktan sonra özellikle güvencesi olmayan kadınları kendi sorunlarıyla baş başa bırakmak kadınlığa sığmaz düşüncesiyle onların sorunlarını, isyanlarını ve yaşamlarını kamuoyuna taşımak adına KAZETE- Bağımsız Kadın Gazetesini kurdum ve 18 yıldan beri fonsuz ve aralıksız sürdürüyorum.
 
Ayrıca KAZETE projesiyle ERNST&YOUNG Entrepreneur of the year (Yılın Sosyal Girişimcisi) Yarışması 2008 Türkiye Finalisti oldum.

25 yıl süren İki başarı hikayemden sonra üçüncü hedefim; Kadın Bakanı olmak.

Sorunlarını çok iyi bildiğime inandığım kadınların hayatına dokunmak, palyatif çözümlere karşın uzun erimli kalıcı çözümler yaratmak ve çağdaş normlara taşımak. İşte adaylık nedenim!

İnanıyor va güveniyorum ki; Türkiye'de bu başarıyı Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kez yakalayacağız.

 

 


Üye OlÜye Girişi