Berrin Gürçay Dilekçi

Kazete İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı

berrind@kazete.com.tr


09.05.2020
1721
12
Yazı Boyutu:    
23 AĞUSTOS 2014, DOĞDUĞUM GÜNDEN BERİ ARAF'TAYIM!

"Adım, Sevda Köse Noyan. Yunanistan göçmeniyim.  1963 İzmir doğumluyum. CHP kökenli bir aileden geliyorum. Dayım CHP Eski Millevekiliydi, o nedenle siyasetin içinde büyüdüm. İdolüm dayımdı. Marks ideolojisiyle yetiştim. Sonraları Marksizimden Feminizme geçiş yaptım. Hatta kadınlar siyasete girsin diye çok genç yaşımda KA.DER'de  çalıştım.  Hayatımda bir arayış içindeydim durumumdan memnun değildim.  28 Şubat sürecinde, 35 yaşımda iken bana bir Kur'an hediye edildi. Onu okumam anlamam 8 ay sürdü. Bu değişimle İslamla tanıştığımda 'izm'lerden vazgeçerek sadece bir mümin Müslüman olarak Kur'an öğrencisi oldum. Bu değişim yani U dönüşü böyle oldu."

Yukarıdaki cümleler 23.Ağustos.2014 tarihinde Ülke TV deki Araf programında yayınlanan Sevda Noyan'ın kendi ifadeleri. 

Sevda Noyan devam ediyor kendini anlatmaya:

"Tesettüre girdim, bu başörtüsü değildi. Tesettür bizim meselemiz, erkeğin değil. Kadınlar bunun ölçüsünü kendi koymalı. Allahın şereflendirdiği kullar dindar Müslümanlardır. 28 Şubattan sonra çok sıkıntı çektik ancak dindarlar iktidar gücünü elde edince maddi anlamdaki gücü daha doğru kullanabilirlerdi. Dindar Müslümanlar olarak; Astronomik rakamlarla 1000 Euro eşarp ve en pahalı çantalar almak mı daha iyi yoksa 2 dil bilen müminler arasında mı olmak istiyorsunuz? "

Sevda Noyan devam ediyor anlatmaya: "Benim en önemli problemim güven problemiydi. Yaşadığım hayatın ne kadar saçma sapan olduğunu gördüm Allahla tanışınca. Bana 'Cemaatten para kazanıyor' dediler hatta teyzem bile. Dindarlıkla siyaset karıştırılıyor. Her dindar AK Partili değildir."

3 MAYIS 2020, ARAF'TA DEĞİLİM, SAFIM ÇOK NET!

İlk programın ardından 6 yıl sonra Ülke TV'de yayımlanan Arafta Programı'nda Sevda Noyan  şunları söylüyor:

"15 Temmuz'da siyasi  terbiyenin kimde olduğunu gördük. 15 Temmuz kursağımızda kaldı oysa biz çok donanımlıyız. Yani yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yani yanlış anlaşılmasın doğru anlaşılsın bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür. Onu söyleyeyim. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız. Asla yedirmeyiz. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası."

Bir İzmirli ve bir kadın olarak bu acımasız ve suç teşkil eden cümlelerin sahibi Sevda Köse Noyan'ı tanımak istedim ve oturup videolarını izledim. 

İlk bölümde daha yumuşak ve kendini ifade etmeye çalışan ve kendi değişiminin gerekçelerini sıralayan Sevda Noyan bir gün gelen değişim teklifiyle tüm düşünce ve yaşam tarzını nasıl değiştirdiğinin hikayesini anlatmış.

Ancak 6 yıl sonra izlediğim Sevda Noyan'ın eski doğallığından eser kalmamış, "politika yapmayalım" derken dibine kadar batmış, "Araf'ta değilim, safım çok net" diyerek safını değiştirmiş ve  açıkça halka meydan okumuştur.

Cumhuriyet savcılarından "Ayaklarını denk alacakların listesi"ni açıklamasını ve gereğini acilen bekliyoruz.

Üye OlÜye Girişi